Hlavička 2
28.12.2012

Absentérem roku je Hašek, nejvzornější byl exnáčelník Horské služby

Autor: Mikuláš Klang | Zdroj: brno.idnes.cz

Kdyby se ve Sněmovně vedla třídní kniha a docházka, největším "záškolákem" by  byl poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten se sice ve druhé polovině roku polepšil, přesto však podle sdružení KohoVolit.eu chyběl na více než dvou  třetinách hlasování. Naproti tomu stoprocentní účast měl bývalý náčelník Horské  služby Rudolf Chlad.

 

Hašek se od června do konce prosince zúčastnil 32 procent důležitých  hlasování. Oproti první polovině roku, kdy jeho účast byla jen 3 %, si sice  výrazně polepšil, ale i tak je to bídné číslo. Spolu s ním byli největšími absentéry exministr Josef Dobeš a další poslanec z ČSSD Josef Tancoš.

Hluboce podprůměrnou docházku měli v druhém pololetí i ministr zemědělství  Petr Bendl nebo šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Bendl v druhém pololetí  chyběl na 55 procent hlasování, Schwarzenberg se zúčastnil 51 procent  z nich.

"Opět se ukazuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší  docházku do Sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády," říká analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor. 

Do jihomoravského hejtmana si kvůli několika vedoucím postům rýpnul už v září  při startu kampaně pro krajské volby kandidát vládní ODS Jiří Crha. "Má  více funkcí než japonská kalkulačka," prohlásil tehdy.

Na opačném konci tabulky skončila trojice poslanců TOP 09 Jaroslav Eček,  Josef Cogan a Rudolf Chlad. Právě poslední jmenovaný za celý rok nechyběl ani na jediném hlasování.

Nejlínější?  Veverky a Pražáci

Když se docházky poslanců jednotlivých stran sečetly, nejhůře si stojí  zákonodárci nejmenší opoziční partaje, Věcí veřejných. Ti se za celý rok  zúčastnili 78 % důležitých hlasování. V závěsu za nimi jsou na přibližně stejné  úrovni sociální demokraté a ODS. Na čele jsou už dlouhodobě poslanci TOP 09 a  KSČM.

"Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do Sněmovny 'nemá smysl', protože  vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto  tristní," dodává Kamil Gregor.

Zajímavá je i statistika aktivity poslanců podle jednotlivých krajů.  "Nejlínějšími" jsou stejně jako loni volení zástupci z Prahy. Ti chyběli na  téměř čtvrtině hlasování. V závěsu za nimi jsou poslanci z Jihomoravského a  Moravskoslezského kraje. Na opačném konci tabulky jsou pak zákonodárci z  Pardubického kraje.

Účast na hlasováních je nicméně jen jednou částí poslanecké práce. Kromě hlasování se totiž poslanci účastní ještě jednání výborů nebo se podílejí na přípravě nových zákonů.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno