Hlavička 3
20.7.2012

Akvárium se žralokem v brněnské zoo nebude, musí se šetřit

Autor: Eliška Kolínková | Zdroj: brno.idnes.cz

Projekt nového vstupu do zoo na Mniší hoře už nepočítá s obřím akváriem se žralokem. Díky tomu se rozpočet snížil o sto milionů korun a už letos by mohla  zoo vyřídit stavební povolení. Za 200 milionů se vybuduje nové obří parkoviště a  lávka pro pěší nad rušnou silnicí u zahrady.

 

Ředitel zahrady Martin Hovorka slibuje, že stavební povolení na největší  stavbu v dějinách zoo získá ještě letos.

Zahrada se tak zbaví své největší bolesti - nedostatečného parkoviště, na kterém může dnes stát jen 18 aut. Na novém parkoviště se vejde 300 aut a  pohodlně tam zaparkuje i osm autobusů s turisty.

Náklady na stavbu jdou na bedra města. Ředitel zahrady MF DNES řekl, že  doufá, že do konce roku bude moci zažádat o stavební povolení. Kdy se skutečně začne stavět, zatím není jasné.

Město hodlá na stavbu sehnat peníze z dotací Evropské unie. "V rámci tohoto  projektu bylo od prvopočátku počítáno s tím, že město bude žádat finanční  prostředky z EU. Žádost o dotaci bude podána, až bude hotova kompletní  dokumentace. ," uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Když město dotaci nezíská, tak by podle Onderky musela "tato  velmi potřebná investice" počkat.

Obyvatelé z okolí ZOO si nový vstup do zahrady přejí už mnoho let.  Návštěvníci jim parkovali u domů a chodili doslova pod okny. Z nového parkoviště budou za zvířaty chodit po  lávce.

"Na přání občanů Kníniček je komplex v návrhu oddělen od okolní zástavby  veřejnou zelení," uvedla mluvčí zahrady Lucie Kapounová.

Objekt má mít pozvolna stoupající střechu, na které poroste tráva. "Budou tam i květiny a  keře. Ze střechy nového areálu povede lávka přes rušnou komunikaci, která  návštěvníky přivede rovnou do areálu zoo," popsala cestu mluvčí. 

Na žraloka se  musí zapomenout

Lepší parkování i atraktivnější vstup by zoologické zahradě pomohl  přivést návštěvníky.

"Nový vstupní areál umožní rozvoj zahrady a zvýšení její návštěvnosti ročně až k půl milionu lidí. Mnohé zájezdy zatím při návštěvě Brna zoo míjejí, a to právě z  důvodu dlouhodobého nedostatku parkovacích míst," pojmenoval problém ředitel  Hovorka.

Komplex má být postaven v nevyužitém areálu brněnského Vysokého učení  technického. Jedná se o největší stavební akci v historii brněnské zahrady.

Dopad hospodářské krize se už na projektu podepsal. V plánech z roku 2009  bylo i obří akvárium se žralokem. Podle ředitele Hovorky to měla být velká  novinka a lákadlo. Do mořského akvária se mělo vejít tisíc kubíků slané  vody.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno