Hlavička 2
18.5.2018

Břehy brněnských řek se připraví na povodně. A potěší vodáky

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnenskydenik.cz

Brno – Promenády kolem vody s galeriemi, kavárnami a stromořadím i jezy sjízdné pro vodáky, které zároveň ochrání při povodních. Tak budou v budoucnu podle plánu brněnského magistrátu, který jeho zástupci představili ve středu, vypadat břehy Svratky i Svitavy.


 

Proměny mají kromě vylepšení prostředí i praktický význam. Modernizace koryta a snížení pevné přelivné hrany jezů mají pomoci ochránit okolní zástavbu při povodních. Projekty na protipovodňová opatření připraví firma Povodí Moravy. „Nejprve je při nich nutné vyřešit majetkoprávní vztahy,“ oznámil náměstek primátora Martin Ander.

Rekonstrukce začne u Riviéry, za čtyři roky by pak v úseku řeky po Uhelnou ulici měla vzniknout odpočinková zóna s promenádou a službami. Promění se také podoba řeky Svitavy od Radlasu až po Maloměřický most. „Dokumentaci pro tuto část úprav řeky už připravujeme společně s Povodím Moravy. Součástí rekonstrukce jezů je také jejich zprůchodnění pro ryby a výstavba propustí pro vodáky,“ dodal Ander.

Voda a plánované projekty jsou tématem posledního kola interaktivní soutěže Brno, co není. Sto nejlepších týmů, které splní všechna čtyři kola, postoupí do finále. „Soutěž končí v poslední květnový den. Finále o ceny se odehraje 3. června na výstavišti jako součást festivalu Re:publika,“ informoval za organizátory hry David Blažek.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno