Hlavička 4
29.8.2012

Brněnská Unis uspěla v obří zakázce na modernizaci ruské rafinerie

Autor: Filip Horáček | Zdroj: brno.idnes.cz

Brněnská společnost Unis uspěla v první etapě obřího kontraktu na modernizaci  jedné z nejznámějších ruských rafinerií. Unis zajistí práce v krasnodarském  závodu na zpracování ropy v hodnotě jedné miliardy eur, tedy téměř 25 miliard  korun. Jde zřejmě o jednu z největších zakázek pro české firmy vůbec.

 

Firma zatím podepsala smlouvu na první etapu, která končí v  roce 2016. Součástí tohoto kontraktu je například odsíření benzinu,  kerosenu a nafty.

"Smlouvu máme na první etapu podepsanou a v současné době začínáme  předprojektové práce," uvedl pro ČTK obchodní ředitel Unisu Luboš Glozar, který  je právě v Rusku. Dokončení dalších projektů je plánováno do konce roku  2020, píše se v tiskové zprávě na webu brněnské společnosti Unis.

Firma předpokládá, že se bude podílet i na dalších čtyřech etapách  rekonstrukce rafinerie v celkové hodnotě čtyři miliardy eur, dodal  Glozar.

Je to patrně jedna z největších zahraničních zakázek pro českou firmu. Unis  je projektantem, dodavatelem závodu a zpracuje celé technologické řešení. Součástí první etapy je  atmosférická destilace ropy, odsíření benzinu, kerosenu a nafty a výstavba  infrastruktury závodu. "Pro nás je to jedna z největších zakázek, které jsme  získali, a myslím, že i pro celou ČR," uvedl Glozar.

Krasnodarský závod je jedním z nejznámějších závodů zpracovávajících  ropu v Rusku. "Po spuštění na plný výkon nabídne až dva tisíce pracovních míst a  přinese regionu na daních více než půl miliardy rublů ročně," řekl Abukar  Bekov, generální ředitel investora, kterým je společnost JSC. Modernizace má  vyhovět novým požadavkům na ekologické zpracování ropy. "Předpokládá se, že  závod zpracuje 6 milionů tun ropy za rok," dodal Bekov.

Hlavní činností Unisu je investiční výstavba v oblasti petrochemie a rafinace ropy.  Dále se společnost, která vznikla v roce 1990, specializuje na technologii řídících procesů. Většinu zakázek má firma v zahraničí, uvedla ČTK. Aktivní  je Unis i v oblasti letectví, zaměřuje se na výzkum, vývoj i výrobu. Jde zejména  o malá letadla a vrtulníky.

Loni společnost podepsala dvoumiliardový kontrakt v Bělorusku. Za 84,5  milionu eur tam pro místní podnik OAO Naftan ve Vitebské oblasti zrekonstruuje  jednotku prvotního zpracování ropy.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno