Hlavička 4
27.12.2012

Brněnská technika otevřela nový komplex s unikátní obří kupolí

Autor: Monika Hořínková | Zdroj: brno.idnes.cz

Kopule o rozměrech 15 krát 27 metrů je dominantou nově otevřeného komplexu  Vysokého učení technického v Brně. Tato aula má navíc dokonalou akustiku. Nové  působiště pro čtyři tisíce studentů přišlo na více než miliardu.

 

Brněnské Vysoké učení technické (VUT) otevřelo nový komplex budov pro Fakultu  elektrotechniky a komunikačních technologií. Vyšel na 1,1 miliardy korun a přinesl nejen špičkové laboratorní prostory, ale také stavitelskou dominantu.

Tou je architektonická zvláštnost v podobě kopule auly, která by prostoru  díky speciálnímu keramickému plášti měla zajistit dokonale akustické  prostředí.

"V České republice je takový počin raritou. Koule není sama o sobě moc dobrá  na akustiku, takže jsme ji museli pokrýt zvláštním obložením, místy pohltivým a  místy odrazivým," vysvětlil architekt objektu Josef Pálka.

Originální aula by nemusela sloužit pouze potřebám studentů techniky. Podle  mluvčí univerzity Jitky Vanýskové by se zde mohly v budoucnu konat pod záštitou  města i koncerty a další kulturní akce. V Brně by tak přibyla koncertní síň, do které by mohlo přijít  víc než 300 diváků.

Studenti  fakulty se po 53 letech sejdou na jednom místě

Některé odborníky však stavba děsí. "Žijeme v době, kdy nejde o tvary, ale  účelnost. Důležitá je kvalita prostředí za rozumné finance, o čemž se v tomto  případě nedá mluvit," hodnotí nový stavitelský kousek v Brně místní architekt  Ondřej Chybík, jehož studio je podepsané například pod návrhem nové budovy železničního nádraží.

Podle jeho mínění by v oficiální architektonické soutěži Pálkův návrh  neprošel ani prvním kolem.

Pro studenty a pedagogy Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií  je nový komplex velkým krokem vpřed. Po 53 letech se sejdou poprvé všichni na jednom místě.

"Naše fakulta byla dosud roztříštěna po celém Brně a vystřídala se ve více  než pěti desítkách budov. Teď budou konečně všechna pracoviště pohromadě," uvedla děkanka Jarmila Dědková. "Roztříštěnost se podepsala na kvalitě studia i  výzkumných procesů. Nyní máme vysoce kvalitní technické zázemí," dodala.

Nový objekt v Kolejní ulici zabezpečí především podmínky pro rozvoj magisterského a  doktorského studia. Má však přínos i pro ostatní fakulty, kde se uvolní  prostory.

Podle rektora VUT Karla Raise se sem přestěhuje přes 4 000 studentů a  pracovníků, kteří sídlili jinde. 

Osazenstvo změny jednoznačně vítá. "Těšíme se na lepší vnitřní vybavení, a  tím i jednodušší a kvalitnější výuku. V nových budovách na nás čekají ty  nejšpičkovější laboratoře. Nutné bude jen zvládnout přesun," líčí profesor FEKT  Ivo Provazník. Společně se svými kolegy se přesune v prvním čtvrtletí příštího  roku.

Kvůli stěhování však budou muset na čas přerušit své experimenty a zajistit  speciální dopravu, například kvůli vzácnému mikroskopu za deset milionů korun.

Studentům začne komplex sloužit v podzimním semestru 2013. Nové prostory  fakulty budou napojeny také na výzkumné aktivity, vzniknou zde dvě centra  excelence Středoevropského technologického institutu CEITEC a další regionální  centra pro elektrovýzkum.

VUT tak postupně dohání Masarykovu univerzitu, které se podařilo již dříve  otevřít kampus na druhém konci města v Bohunicích.

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno