Hlavička 3
8.3.2019

Brno postaví ubytovnu pro ohrožené lidi, kteří by jinak skončili na ulici

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Brno hodlá zřídit první městskou ubytovnu. Radní schválili 31 milionů korun na opravu domu v Železniční ulici. Během dvou let v něm vznikne dvanáct pokojů, které nabídnou ubytování pro třicet lidí.

Když se loni v dubnu rozhodl majitel uzavřít ubytovnu v Šámalově ulici, stovce jejích obyvatel, včetně desítek dětí, akutně hrozilo, že skončí na ulici.

Ukázalo se, že Brno není na podobné situace připraveno, a situaci zachránilo jen to, že na Červeném kopci byla kvůli nevyhovujícímu technickému stavu volná bývalá léčebna dlouhodobě nemocných, takže tam část rodin našla přechodný azyl. Další část se přestěhovala do ubytovny v Železniční ulici. Po čtyřech měsících podle předchozí dohody obě místa rodiny opustily a za pomoci sociálních pracovníků si našly nové bydlení.

Podobné krizové situace hodlá Brno v budoucnu řešit díky městské ubytovně právě v Železniční ulici. Obyvatelé by v ní měli zůstat nejdéle rok, během té doby si musejí najít jiné ubytování a neměli by se opakovaně vracet.

„Ubytování na přechodnou dobu by tam měly najít především manželské či partnerské páry anebo rodiny s dětmi. Ubytovna však nebude uzavřena ani pro jednotlivce, kteří se z nějakých důvodů ocitli v tíživé životní situaci spojené se ztrátou bydlení,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková(ODS).

Obyvatelé z okolí ubytovny byli původně proti

Na území celého města je 55 ubytoven a řadě z nich hrozí uzavření. Město však nyní žádné vlastní ubytovací zařízení pro lidi v akutní bytové nouzi nemá.

„Pokud se majitelé rozhodnou ubytovny zavřít, ocitnou se na ulici stovky lidí, proto chceme postupně zřídit další ubytovny a současně jednat přímo s majiteli, nikoli s provozovateli, aby ubytovny nezavírali. Akutně to platí například pro ubytovnu v Olomoucké ulici. Tam jednáme s ministerstvem obrany, kterému budova patří. Podobná situace je i v ubytovně v Jarní ulici,“ upřesnil náměstek primátorky pro oblast sociální Robert Kerndl(ODS).

O tom, že by měla v Železniční vzniknout ubytovna pro sociálně slabé, se začalo mluvit právě v souvislosti s krizí v Šámalově ulici. Proti záměru se však postavili starosta městské části Brno-Jih i místní obyvatelé.

„Znovu jsme jednali se starosty Brna-Jihu i Brna-střed, protože budova leží na hranici městských částí, a dohodli jsme se,“ poznamenal Kerndl.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno