Hlavička 4
19.5.2012

Brno se chystá na politickou událost roku, summit špiček sedmi regionů střední

Autor: Jiří Nováček | Zdroj: ibrno.cz

Brno čeká v pondělí největší politická událost roku. Do jihomoravké metropole se sjedou nejvyšší představitelé sedmi sousedících evropských regionů ke svému pravidelnému summitu, zasedání politické rady Centrope začne dvě hodiny před polednem v Ryířském sále Nové radnice na Dominikánském náměstí. Do Brna míří hejtmani, primátoři a starostové z Jihomoravského, Bratislavského a Trnavského kraje, Vídně, Dolního Rakouska, Burgenlandu a maďarských žup Györ-Moson-Šoproň a Vác.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) slouží pravidelná pololetní pracovní zasedání politických špiček spřízněných regionů k "prohloubení přeshraniční spolupráce a společných hospodářských a společenských aktivit". Jednotlivé regiony se v pořadatelství summitů střídají, třetí schůzka v pořadí připadla nyní na Brno.

Dvouhodinové zasedání politické rady bude uzavřené. "Projednáme hlavně zvyšování společné konkurenceschopnosti našich regionů," řekl agentuře Mediafax hejtman Michal Hašek (ČSSD). Po krátkém tiskovém brífinku pak bude zasedání Centrope pokračovat odpoledne veřejnou konferencí v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích.

Hlavním tématem prvního diskusního bloku má být přednáška Jeana Severijnse z nizozemské provincie Limbursko, která se bude zabývat výhodami přeshraniční spolupráce vědců a vysokých škol. V panelové diskusi pak vystoupí šéfové technologických institucí a univerzit z Brna, Bratislavy, Györu a Vídně.

V druhé části konference budou politici, vědci a byznysmani diskutovat o spolupráci mezi akademickou, výzkumnou a komerční sférou společnosti. Panelové diskuse se kromě domácích expertů účastní i odborníci z Györu, Burgenlandu a Bratislavy.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno