Hlavička 4
27.12.2012

Corrupt Tour objevila Brno, má prý skvělé korupční "pamětihodnosti"

Autor: Zuzana Taušová | Zdroj: brno.idnes.cz

Cestovka Corrupt Tour ukazuje "to nejlepší z toho nejhoršího" a vozí klienty po  nejkřiklavějších případech korupce, které v republice objevila. Po Praze,  Karlových Varech a Ústeckém kraji přichází na řadu Morava. Brno má podle šéfů cestovky dlouhou korupční tradici.

 

Jako první zamířili zakladatelé firmy Corrupt Tour do Brna, aby se seznámili  se zdejšími podivnými projekty a mohli naplánovat, co budou turistům ukazovat.

"Jsme rádi, že má Brno tolik korupčních památek a lidí ochotných vyprávět strašidelné příběhy komunální  politiky," pochvaluje si Petr Šourek z cestovní kanceláře, která se rozhodla vydělat na  všudypřítomných korupčních skandálech.

Právě "lidé ochotní vyprávět strašidelné příběhy" ho do Brna pozvali. Corrupt  Tour totiž oslovil Matěj Hollan a Svatopluk Bartík. Oba patří ke skupině autorů, která vytváří web Žít Brno. Tam čtenáři najdou satirické články kritizující brněnskou politickou scénu.

Bývalý zastupitel za Brno-střed Bartík delegaci z Corrupt Tour po Brně také  prováděl. "Chtěl jsem jim ukázat, co je zde v Brně předražené, co vzbuzuje  pochybnosti nebo přímo smrdí korupcí. Například orloj na náměstí, Justiční  areál, Bauhaus v Ivanovicích, toalety za tři miliony korun na Joštově či  infostánek v České ulici za šest milionů," vyjmenovává Bartík.

Cestovka může Brnu pomoct dostat se do magazínu British  Airways

Návštěvě navíc sjednal i schůzku na brněnském magistrátu. Právě ten má přitom řadu podivně předražených, či přímo korupčních pamětihodností alespoň částečně na svědomí. A jak na magistrátu zástupci cestovky dopadli?

Na to má Corrupt Tour a magistrát rozdílný názor. "Všude u nás panuje  neopodstatněná obava z neznámého a městské úřady jsou touto obavou prosáklé. To  bylo vidět i v Brně. Na setkání s brněnskými úředníky se mi ovšem líbilo, že je  jim jasné, že třeba reklama na Brno v magazínu British Airways je záležitost,  kterou si sami zařídit nedokážou. S námi ano," pochvaluje si Šourek.

Magistrát to vidí jinak. Alespoň podle oficiálního vyjádření jsou mu  veškeré aktivity této cestovní kanceláře vlastně jedno.

"Se žádnými cestovními kancelářemi město přímo nespolupracuje. Proběhla jen  informativní schůzka," uvedl stroze mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

První korupce v Brně? Už v dobách husitských

Zástupci Corrupt Tour jsou sdílnější. Na schůzce na magistrátu prý úředníci  dokonce přidali jeden tip, který by cestovní kanceláři neměl uniknout. Vzpomněli  si totiž na zazděného radního v Mečové. Ten byl podle pověsti potrestán za to, že chtěl lstí vpustit do města husitská vojska.

"Je vidět, že korupce má v Brně opravdu dlouhou tradici," glosuje Šourek.

Brno je podle něj také například výborným dokladem toho, že spravedlnost je  slepá. Zmínil se tak v souvislosti s novým justičním areálem za dvě miliardy korun, který se  oproti původnímu rozpočtu prodražil více než o polovinu.

Aktuálně je za to stíhán předseda krajského soudu Jaromír Pořízek. Ministr  spravedlnosti a shodou okolností také brněnský zastupitel Pavel Blažek (ODS) ho  však nechává ve funkci.

A co na plány cestovky říká magistrát? "Ten je v prvé řadě úřadem pro výkon  samosprávy a státní správy a jako takovému mu nepřísluší komentovat aktivity  podnikatelských subjektů," tvrdí Žára.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno