Hlavička 3
13.8.2012

Farnost v Brně potřebuje miliony na opravu kostela, praskají mu zdi

Autor: Kateřina Svobodová | Zdroj: brno.idnes.cz

Brněnský kostel svatého Jakuba potřebuje nutně opravit. Praskají zdi, v  havarijním stavu je vnitřní zařízení a v nevyhovujícím stavu je i  elektroinstalace a narušena je i statika. Místní farnost proto chystá žádost o  dotaci na opravu kostela. Oprava vyjde předběžně na 35 milionů.

 

Poslední opravou prošel kostel v šedesátých letech minulého století a nyní je  vnitřní zařízení téměř v havarijním stavu. Farnost u svatého Jakuba v Brně připravuje žádost o dotaci na opravu kostela.

"Výzvu podáme v září, vyřízení by mělo trvat zhruba tři měsíce. Na přelomu  tohoto roku bychom tedy měli mít jasno, zda dotaci dostaneme, nebo ne. Pokud  ano, kostel by měl být opraven do roku 2015," upřesnil Martin Číhalík z  brněnského Národního památkového ústavu v Brně. Peníze chce římskokatolická  církev získat od zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska.

Vzhledem k tomu, že kostel má titul národní kulturní památky a záštitu nad  projektem převzal jihomoravský hejtman i brněnský primátor, jsou podle něj šance  na dotaci vysoké. "Kostel je navíc v takovém stavu, že si peníze na opravu  rozhodně zaslouží," uvedl Číhalík.

Rozpočet na rekonstrukci se pohybuje kolem 35 milionů korun. Peníze budou  použity na celkovou opravu včetně restaurování klenby, oltáře, obrazů a soch.  Původní podobu by měla dostat hrobka ochránce Brna Jeana-Louise Raduit de  Souchese, který bránil město při obléhání Švédy ve třicetileté válce.

Ve věži kostela na monumentálních krovech navíc vznikne muzeum s klenotnicí.  "Akce Noc kostelů nás každoročně přesvědčuje o tom, že o věž kostela je mezi  lidmi stále veliký zájem a že právě to by mohl být prostor, který jim v budoucnu  zpřístupníme," uvedl děkan Václav Slouk.

Nejnáročnější budou restaurátorské práce na obrazech a sochách a stavební práce na krovech. Ty by měly ulehčit narušeným zdem  budovy. "Prasklin na zdech kostela je víc, největší starosti nám dělá místo nad  jedním z oken na jižní straně, ze kterého nedávno vypadl kus těsnění," vysvětlil Slouk.

Způsobila  praskliny kostnice?

Další praskliny jsou kolem západního okna u vchodu do kostela. "Statici je  kompletně měří a sledují. V poslední době je tam vidět určitý posun, ale  odborníci se příliš nevzrušují," objasnil Slouk.

Některé z prasklin podle něj mohou mít příčinu v nově otevřené kostnici (více čtěte zde). "Firma, která kostnici budovala, slíbila, že tři nově vzniklé  praskliny nějak zajistí," dodal Slouk. Statice podle jeho slov nesvědčí ani  kolem projíždějící tramvaje.

Na co v rozpočtu nezbyly peníze, je oprava varhan. Vyšla by asi na pět  milionů, proto ji farnost musela předem vypustit. Projekt má i vzdělávací  funkci - při restaurování budou kostel navštěvovat studenti semináře dějin  umění. Výsledkem by měl být metodický návod na obnovu interiéru kostelů.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno