Hlavička 2
31.12.2012

Informatici na jihu Moravy si polepší, lékařům se přidávat nebude

Autor: Hana Raiskubová | Zdroj: brno.idnes.cz

Velmi opatrně budou v příštím roce přidávat svým zaměstnancům firmy na jihu  Moravy. Mzdy porostou nejvíce v Brně, a to o dvě a půl procenta. Analytici  očekávají, že se situace zlepší až v roce 2014.

 

Pro dvaačtyřicetiletou Janu Stratilovou z Hodonínska byl právě končící rok  jako na houpačce. Nejdříve jí zaměstnavatel ve výrobě dveří snížil plat kvůli  reorganizaci firmy o dva tisíce korun. Ke konci roku dostala pak místo vánoční odměny výpověď.

Měla však přesto štěstí. Podařilo se jí sehnat od února místo v podobné  výrobě na Bzenecku. "S platem patnáct tisíc korun hrubého ve dvousměnném provozu  si ale oproti původní firmě o tisíc korun pohorším," posteskla si matka  samoživitelka.

Budovat pozici v nové firmě si teď ovšem bude nejspíš hodně pomalu. A žádný  zázrak na výplatní pásce nemůže v příštím roce očekávat ani většina  Jihomoravanů. Firmy v regionu se budou s přidáváním na platech držet při zdi.  Minimálně do pololetí, kdy se podle analytiků očekává oživení ekonomiky.

"Velmi výrazně omezí jakékoli růsty platů. Stejně tak striktní budou v  personální politice, a tak vyjednávat vyšší platy bude náročné," odhaduje  situaci v prvních měsících roku 2013 analytik brněnské pobočky společnosti Home  Credit Michal Kozub.

Mzdy  porostou jen těm nejvýkonnějším

Příští rok si tak o nějakou tu stokorunu polepší většinou jen ti  nejvýkonnější. "Platy klesat nebudou, nebudou ale ani stoupat. V řádu jednotek  procent dostanou přidáno skutečně jen ti nejlepší. A to díky tomu, že konec roku  věnujeme zefektivnění procesů," nastínil personální ředitel stavební společnosti  Unistav Marek Navrátil.

Podle šéfa znojemského Stavospolu Ivo Durdy ceny stavebních prací na jihu  Moravy neustále klesají, a nebude tedy z čeho přidávat. "Zvednout platy o pět  procent jako v uplynulých dvou třech letech si už dovolit nemůžeme. Pokud budeme přidávat, pak  jen za vynikající výsledky a nejspíše jedno, možná dvě procenta," uvedl  Durda.

Nepolepší si ani stovky lidí, kteří pracují ve zdravotnictví. "Platy zdravotníků budou poprvé po třech letech růstu stagnovat. Zatímco letos platy lékařů vzrostly o 6,25 procenta, příští rok si nemůžeme dovolit přidat jim ani korunu,"  uvedl šéf Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Tarifní zaměstnanecké platy budou zřejmě stoupat jen velmi mírně. "Odhadem do  dvou procent, což nepostačí ani na pokrytí inflace, kterou předpokládáme na dvě a půl procenta," vysvětlil ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Naději ovšem vidí u zaměstnanců v podnikatelské sféře, zejména v exportních  firmách. "Vzestup poptávky během roku by totiž mohl zvednout složky mzdy  navázané na výkon a tím zvýšit dynamiku mzdového přírůstku," předpokládá  ekonom.

Výkyvy by se díky velkým zaměstnavatelům mohly vyhnout Brnu. Tam podle  analytiků platy navíc poskočí až o dvě a půl procenta.

V IT  jsou lepší platy a nepropouští se

Až do deseti procent dostanou naopak přidáno nejvýkonnější zaměstnanci v  brněnské firmě BC Logia. Společnost, jež se zabývá informačními technologiemi,  totiž očekává mírný nárůst.

"Průměrný plat je u nás okolo pětatřiceti až čtyřiceti tisíc korun, hlavní  programátor dostane od příštího roku ještě dvanáct procent navrch," pochlubil se šéf firmy.

Pracovat pro velkou IT nebo softwarovou společnost sídlící v Brně je nyní  podle analytiků terno. Platy jsou v nich totiž vyšší než v ostatních oborech. A  nepropouští se.

"Podobné firmy udržují své stavy pracovníků a pomáhají krotit nezaměstnanost  v regionu," dodal Kozub s tím, že naopak v zemědělsky orientovaných okresech  Znojmo, Břeclav a Hodonín se už tak špatná situace příští rok zřejmě ještě zhorší.

Na výsledek kolektivního vyjednávání o platech a zaměstnaneckých výhodách  netrpělivě čekají dělníci i technici v břeclavském Gumotexu. Jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu přitom jen letos  zvedl tarify u méně příjmových kategorií o celých pět procent.

"Jaké budou platy, budeme vědět do konce roku. Aby totiž firma mohla pustit  do mezd více peněz, musí vědět, že na to vydělala," vysvětlil mluvčí společnosti  Josef Horníček.

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno