Hlavička 4
30.6.2012

Kritizovaný šéf divadla Dvořák rozvíjí v Brně kulturu, zhodnotili radní

Autor: Eliška Kolínková | Zdroj: brno.idnes.cz

Umělecké ztvárnění mnohdy vnímají diváci a odborná divadelní obec jako  kontroverzní. Divadlo ale rozvíjí kulturu a uvádí nové dramatické kusy, takže se  neděje nic špatného. Tak lze shrnout závěry zprávy, která hodnotí pětileté  působení Daniela Dvořáka v čele Národního divadla Brno.

 

Zprávu sepsali úředníci z odboru kultury a ve čtvrtek ji "vzali na  vědomí" i brněnští radní. "Žádné extra výtky jsme neměli. Hodnocení bylo  většinou pozitivní, divadlu narostla návštěvnost," podotkla náměstkyně primátora  Jana Bohuňovská (ODS). Zpráva se však ani nezmínila o problémech, které  Dvořákovo působení provází.

Loni zveřejnil bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek zprávu, ve  které kritizoval, že instituce plýtvá penězi. Na podzim pak vyrazily do ulic  stovky zaměstnanců divadla poté, co Dvořák připustil sedmiměsíční odstávku  opery. Největší brněnské divadlo také v poslední době opustilo několik  kvalitních umělců.

"Hodnotící zpráva je nemastná neslaná. Úředníci vědí, že Dvořák je chráněncem  primátora, a nedovolí si proti němu nic napsat," řekl bývalý náměstek primátora  Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Zaměstnanci  se bojí, že úředníci podrží Dvořáka ve funkci

I přes kladné hodnocení se radní rozhodli, že na Dvořákovu pozici vyhlásí do  konce prázdnin konkurz. Už dříve totiž avizovali, že po pěti letech ve funkci  budou muset svou pozici obhájit ve výběrovém řízení všichni šéfové příspěvkových  organizací.

Lidé z divadla se ale bojí, že komise z úředníků a politiků jen prodlouží  Dvořákovo ředitelování. "Je třeba dát dohromady nezávislou komisi z odborníků či  oslovit vytipované osobnosti," soudí sboristka Hana Procházková.

Před několika dny také Národní divadlo Brno vydalo bulletin, ve kterém shrnuje posledních pět let  instituce. Ty se přitom shodují s Dvořákovým působením.

Ředitel ale odmítl, že by si chtěl bulletinem dělat promo. "Většina divadel vydává  ročenku, my jsme z úsporných důvodů přichystali zprávu až teď po pěti  sezonách," zdůvodnil Dvořák.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno