Hlavička 3
10.1.2019

Kvůli suchu vykácí tisíce stromů. Některé navíc napadl kůrovec

Autor: Marek Hadrbolec | Zdroj: brnensky.denik.cz

Lesy v okolí brněnské Sadové ulice lidé při svých jarních procházkách jen těžko poznají. Kvůli velkému suchu zde totiž lesníci musejí vykácet několik tisíc stromů. Hrozí, že by mohly na návštěvníky lesa spadnout.

Pozemky, na kterých suché stromy stojí, patří Lesnímu podniku Křtiny Mendelovy univerzity. „Kácet začneme už v lednu a budeme pokračovat do března. Těžbou zabráníme také šíření kůrovce, kterým jsou některé stromy napadené,“ vysvětlil ekonomický ředitel podniku Pavel Čacký.

Většina stromů určených k pokácení jsou borovice a modříny. Vytěžené dřevo, které ještě bude možné využít, univerzita prodá.

Do kácení se už před začátkem zimy museli pustit dřevorubci v Řečkovicích. K zemi se tu poroučelo devět topolů. „Na podzim jsme se rozhodli pro rozšíření aleje v Zamilovaném hájku. Zjistili jsme ale, že některé ze stromů, které tam už stojí, jsou ve velmi špatném stavu. Proto jsme je raději nechali odstranit,“ uvedl starosta městské části Marek Viskot.

O stromořadí v hájku Brňané ovšem nepřijdou. Řečkovičtí radní jej mají v plánu po skončení zimy doplnit o pětatřicet topolů.

Kácení nebezpečných stromů nevadí ani ekologům, kteří jinak za záchranu alejí bojují. „V případě, že jsou stromy suché a mohou někoho ohrozit, nemáme nic proti tomu, aby je pokáceli. Jejich špatný stav však nejdříve musí potvrdit odborníci,“ uvedl brněnský předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik.

Dodal, že pro přírodu je dobré, když za každý vykácený strom lidé vysadí dva nové.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno