Hlavička 4
16.7.2012

Letní kina trápí nástup drahé digitalizace, navíc jim ubývají diváci

Autor: Kateřina Svobodová | Zdroj: brno.idnes.cz

Sledování filmových trháků na čerstvém vzduchu pod hvězdnou oblohou je zážitek,  který multikina nenabídnou. Právě jedinečnou atmosférou a příznivou cenou lákají  diváky letní kina. I tak jim ale postupně ubývají návštěvníci a navíc je trápí i  nástup digitalizace.

 

Jihomoravská letní kina v této sezoně spoléhají především na české komedie,  které jsou společně s filmy pro děti nejnavštěvovanější. V programech se tak často objevují filmy Líbáš jako ďábel, Muži v naději nebo Signál.

"Průměrná návštěvnost u nás je zhruba patnáct lidí, přičemž největší zájem je  o české filmy," uvedl provozovatel letního kina v Miroslavi Michal Klejdus.  Dodal, že návštěvnost je zhruba stejná jako v minulých letech.

Klesající zájem diváků hlásí hostimské kino. "Na představení chodí kolem  třiceti lidí a je to rok od roku horší. Loňský průměr byl dvaačtyřicet," sdělil  vedoucí kina Josef Pelikán. "Doufáme, že alespoň o prázdninách bude návštěvnost vyšší," dodal. Převahu v  publiku mají podle něj mladí lidé, starší generaci romantika pod hvězdnou  oblohou tolik neláká.

Drahá digitalizace se kinům většinou nevyplatí

Poukázal také na problém digitalizace, se kterým se potýká většina letních  kin. Klasických pětatřicetimilimetrových kopií filmů totiž ubývá a v roce 2013  mají vymizet úplně. Kvůli tomu nemohou kina nabízet nejnovější trháky.

"V současnosti máme v nabídce mix starých a novějších titulů. Techniku na  digitální filmy nemáme, výběr je tedy značně omezený," vysvětlil provozovatel  boskovického kina Radek Pernica.

Investovat do moderního zařízení se provozovatelům menších kin nevyplatí.  "Potřebná technika stojí přes dva miliony korun, které obec nemá," postěžoval si  Josef Pelikán. Jeho slova potvrdila i Marie Vejvodová z tišnovského kina:  "Vzhledem k tomu, že letní kino funguje jen dva měsíce v roce, taková investice  by se nám nevrátila."

Pokud provozovatelé moderní techniku nenakoupí, nabídka filmů bude postupně zastarávat. To může vést k dalšímu poklesu zájmu diváků a zániku menších kin. Alternativou je promítání z DVD nebo Blu-ray nosičů, což nyní využívá například letní kino v Boskovicích nebo ve Veselí nad Moravou. I  tato možnost ale vyžaduje počáteční investici, která je pro mnohé provozovatele  nereálná.

Ceny vstupného se pohybují kolem osmdesáti korun za představení. Výjimkou je  kino ve Veselí nad Moravou, které v zámeckém parku promítá zdarma. Letos se  navíc zaměřilo na náročnější publikum. "Loni jsme nabízeli hlavně komerční a  novější tituly, tento rok sázíme na kvalitní a starší filmy. Zájem diváků je kvůli tomu oproti  loňskému roku nižší," konstatoval provozovatel Marek Procházky.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno