Hlavička 3
18.3.2019

Mikroskopy z Brna dobývají Asii, předčily i vyhlášenou japonskou špičku

Autor: Markéta Dušková | Zdroj: brno.idnes.cz

Brněnský výrobce elektronových mikroskopů Tescan, které využívají například technologičtí giganti LG a Samsung, posiluje export do Asie. V Japonsku touto dobou dokončuje instalaci jejich prvního mikroskopu na jedné z tokijských univerzit.

„Japonsko je specifická země s dvěma významnými výrobci, kteří mají domácí trh elektronových mikroskopůvelmi dobře obsazen. Nám se ale podařilo přijít s technicky natolik unikátním řešením, které nedokázaly nabídnout ani domácí firmy,“ vysvětluje Antonín Doupal, jenž má v Tescanu export do asijských zemí na starost.

O jaké mikroskopy vlastně jde? V polovodičovém průmyslu se používají zejména ke kontrole kvality výroby, a musí tak nabízet špičkové rozlišení, možnost obrábění vzorku i pokročilou automatiku snímání. Fungují v nepřetržitém provozu, operátoři se u nich střídají ve třech směnách. Náročný bývá také jejich servis, který se musí provést v řádu jednotek hodin.

A asijský trh je jejich významným odbytištěm, protože se zde nachází většina výrobců polovodičových součástek i dostatek špičkových vědeckých pracovišť.

Do Asie míří 40 procent výrobků

I proto tady má Tescan stálé zastoupení v podobě dceřiné společnosti Tescan China, která funguje v Šanghaji už deset let. V ostatních zemích regionu zajišťuje instalace a servis pomocí výhradních distributorů. Do asijských zemí exportuje přibližně čtyřicet procent výrobků.

A na japonském trhu chce dál posilovat, další objednávky očekává v průběhu tohoto roku.

„Po Jižní Koreji a Číně vidíme další prostor pro růst právě v Japonsku, kde se ročně instalují řádově stovky nových elektronových mikroskopů. Přibližně třetina jde k výrobcům polovodičových součástek a zbytek do výzkumu. V obou případech mají japonští zákazníci zájem o mikroskopy nejvyšší třídy,“ upřesňuje Doupal.

Půdu si brněnská firma připravila i díky účasti na největší světové konferenci věnované nanotechnologiím Nanotech 2019 v Tokiu. Během tří dnů se na tamním výstavišti vystřídalo 43 tisíc návštěvníků, kteří Tescan viděli v samostatném stánku i jako firmu reprezentující Českou republiku na expozici agentury CzechInvest.

Ta říká, že má Česko v oboru nanotechnologií čím dál lepší jméno. „Na výstavě Nanotech se jen potvrdilo, že máme co nabídnout i v celosvětové konkurenci. Proto je velmi důležité udržovat povědomí o těchto trendech nejen u nás, ale být vidět i na podobných světových akcích, kde můžeme prezentovat i české firmy, univerzity a výzkumná centra a hledat příležitosti pro spolupráci,“ shrnula sektorová manažerka pro nanotechnologie a pokročilé materiály CzechInvestu Hana Němcová.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno