Hlavička 3
20.7.2012

Místo mořského akvária bude v zoo holografické kino

Autor: Kateřina Foltánková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Tři sta parkovacích míst. Tolik jich má vzniknout pro návštěvníky zoologické zahrady v brněnských Kníničkách. Ředitel zoo Martin Hovorka ve čtvrtek představil vizualizaci nového vstupu do zoo. Doufá, že projekt získá stavební povolení ještě letos.

Není jisté, jestli se to podaří. Někteří místní se obávají, že nové parkoviště naruší klid místa jejich bydliště. V územní i stavebním řízení plánují podat připomínky, které celý proces pozdrží.

Zoo argumentuje tím, parkoviště Kníničtí neuvidí a ani neuslyší. Ředitel dodal, že zahrada další místa pro auta nutně potřebuje. „Všechny zoologické zahrady mají stovky parkovacích míst, ale my zatím jich máme jen osmnáct," zdůraznil Hovorka.

Úřady vypracovaly zprávu, která říká, že vstup od Kníniček nepoškodí životní prostředí a ani negativně nenaruší vzhled místa. Lidé měli možnost se ke zprávě vyjádřit. „Připomínky se skutečně sešly. Nebylo jich výrazně více než v jiných případech. Ale na rozdíl od jiných byly velmi dlouhé a detailní," sdělil Brněnskému deníku Rovnost vedoucí krajského oddělení posuzování vlivů na životní prostředí Jiří Hájek.

Nový areál má vzniknout mezi Ondrovou a Rekreační ulicí. Řidiči tam odstaví tři sta osobních aut a osm autobusů. Ve vstupní budově na parkovišti byly v plánu moderní pokladny, restaurace a mořské akvárium. Směrem ke Kníničkám měla být svažitá střecha, na které poroste tráva, květiny a keře. Ze střechy měla vést lávka přes silnici do zoo.

Podle informací Brněnského deníku Rovnost, ale budova v nejbližších letech nevznikne. „Aktuálně se orientujeme na variantu parkoviště bez domu. Teoreticky by mohlo vzniknout příští rok, ale pravděpodobně ho nedostaneme do rozpočtu," upozornil náměstek primátora Robert Kotzian. Město bude na stavbu žádat padesátimilionovou dotaci, dvacet milionů by zaplatilo samo.

Sdružení: Nepromyšlená akce

Podle sdružení Naše Kníničky jde o nepromyšlenou a nelogickou akci. „Zoo ví, že ani tato parkovací místa jí nebudou stačit. Bylo by vhodnější, kdyby rovnou vybudovali velké parkoviště u plánovaného třetího vchodu," řekla Jana Turoňová z Našich Kníniček.

S tím Hovorka nesouhlasí. „Je to naprosto nereálné řešení. Vstup zatím ze severní strany být nemůže, protože tam nejsou vybudované cesty. Výstavbu nového parkoviště by to oddálilo o deset až dvacet let," zdůraznil ředitel.

Místní se například bojí, že na parkovišti budou zajíždět kamiony. Podle Hovorky je to zbytečná obava. „Žádná místa pro kamiony tam nebudou. Navíc na parkovišti budou závory, aby ho nevyužíval někdo jiný než návštěvníci zoo," sdělil ředitel a dodal, že parkování bude zdarma.

Návštěvníci zoo o problémech s parkováním ví. „Malé parkoviště před vchodem bylo plné, proto jsem musela zaparkovat dál v ulici. Naštěstí jsem přijela brzy a ještě tam bylo místo," řekla Radka Vránová z Rousínova na Vyškovsku. Brňané do zoo jezdí hromadnou dopravou. „Všem mimobrněnským bych určitě doporučila, ať auto nechají na kraji města a přijedou tramvají. Není tady, kde parkovat," poradila devětatřicetiletá Kateřina Šloufová.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno