Hlavička 2
4.7.2012

Muž čekal až lidé vyberou peníze v bance a okradl je. Dostal podmínku

Autor: Zuzana Valíková | Zdroj: brnensky.denik.cz

 Potřeboval peníze na dluhy. Vytipoval si v bance člověka, který vybíral větší obnos peněz. Propíchl gumu jeho auta a sledoval ho do té doby, než zastavil, aby vyměnil pneumatiku. Pak mu z auta ukradl tašku i s penězi. Za dvě krádeže v Tišnově na Brněnsku a Liberci v úterý odsoudil Krajský soud v Brně devětatřicetiletého kosovského Albánce žijícího na Slovensku Milaima Eminiho. Dostal rok a půl vězení podmínečně odložený na tři roky a dva roky nesmí do České republiky. Hrozilo mu až tříleté vězení.

 

Muž se skutků dopustil už v roce 2009. Spolu s dalšími čtyřmi krajany měl stanout před brněnským krajským soudem už na podzim 2010. Obžaloba jim klada za vinu devět skutků po celé republice s pětimilionovou škodou. „Kvůli tomu, že v té době byl Emini souzený za falšování platebních karet v Mnichově a nemohl se dostavit, ho soud z líčení vyloučil. Ostatní obžalované zprostil obžaloby. Kromě Remziho Gashi, který před vyhlášením rozsudku zemřel," konstatovala předsedkyně senátu Dana Kancírová.

Eminiho případ se dostal k soudu až teď. Obžalovaný byl ze tří krádeží. „V lednu 2009 prořízl pneumatiku na červeném autě, kterým dorazil předseda představenstva zemědělského družstva z nedaleké obce. Když odjel, tak ho sledoval dokud nezastavil a nezačal kolo vyměňovat. Pak mu z auta ukradl příruční tašku s téměř sto dvacet tisíci korunami určenými na výplatu nájemného z pozemku a osobními věcmi," konstatovala státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Velmi podobně se měl Emini zachovat i v březnu v Praze a v květnu v Liberci. Tam mu okradený muž ulehčil práci, protože než zjistil defekt zastavil u parku, aby natrhal květiny. „Přišel o také skoro sto dvacet tisíc," uvedla Eichlerová.

Ke krádeži v Tišnově a Liberci se Emini přiznal. Tvrdil ale, že v Praze nic nespáchal. Pro nedostatek důkazů ho soud obžaloby z tohoto skutku zprostil. „Uvědomil jsem si, co jsem spáchal a lituji toho. Část peněz už jsem poškozeným zaplatil a chci jim poslat všechno," prohlásil u soudu Emini.

Při obou krádežích s ním byli i kamarádi a dříve obžalovaní Gashi a Šaban Veli. „Scházeli jsme se na benzínové pumpě u Brna, pak jsme vyrazili do některého města. Nevím, jestli věděli, co jsem udělal. Do banky jsem šel vždy sám. S ukradenou taškou mě ale viděli. Před nimi jsem z ní vybral peníze a zbytek vyhodil. Jim jsem nic nedal. Neptali se mě, co jsem udělal," vypověděl Emini.

Rozsudek ještě není pravomocný. Emini i státní zástupkyně se proti němu mohou ještě odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. Oba si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno