Hlavička 4
9.8.2012

NS: Soudy mohou lidem po úrazu zvýšit odškodnění určené pojišťovnou

Autor: Lenka Horáková | Zdroj: listyjm.cz

Lidé po úrazu se mohou od soudů dočkat vyššího odškodnění za ztížení společenského uplatnění, než je rámec bodového ohodnocení, které uvede lékař. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS), jehož právní názor je závazný pro další rozhodování, řekl ve středu mluvčí NS Petr Knötig.

Nejvyšší soud se v červenci zabýval případem, u kterého rozhodnutím ukázal nižším soudům, že mají možnost lidem po úrazu zvýšit odškodnění za ztížení společenského uplatnění i nad rámec bodového ohodnocení, které uvede lékař. "Pojišťovnám tak mohou soudy uložit k náhradě i vyšší částku odškodnění, než jakou pojišťovna klientům uzná," řekl Knötig.

NS vydal závěr na základě případu pětačtyřicetileté ženy z Prahy, která utrpěla úraz páteře. Pojišťovna dotyčné uhradila 42 tisíc korun, avšak žena požadovala vyšší odškodnění ve výši 400 tisíc korun, neboť po návratu do života se již nemohla věnovat řadě aktivit. Za pravdu jí dal Obvodní soud pro Prahu 2.

Jenže Městský soud v Praze rozsudek změnil tak, že žalobu na vyšší odškodnění zamítl s tím, že odškodnění podle bodového ohodnocení je dostatečné. "Na základě dovolání jsme dali ženě za pravdu a rozsudek Městského soudu v Praze jsme v plném rozsahu zrušili a věc mu vrátili k novému projednání a rozhodnutí. Jeho rozhodnutí totiž vychází z již zastaralé právní praxe. Pokud totiž lékař nepřistoupí ke zvýšení bodového ohodnocení, znamená to pouze, že následky poškození zdraví nehodnotil jako zvlášť těžké. Soudy však mají možnost zvýšit odškodnění, protože následky zranění mohou postiženého vyřadit z řady činností, které ovlivňují jeho další život," vysvětlil Knötig.

Dodal, že je potřeba především zohlednit společenské uplatnění a způsob života před vznikem zranění a po něm. "Každý případ je individuální, ale pokud se klient žalobou u soudu domáhá vyššího odškodnění, soudy mají za povinnost zjišťovat všechny okolnosti, jak se změnil život člověka po úrazu vzhledem k následkům zdravotního omezení. Z toho pak musí vycházet a rozhodnout o spravedlivé výši odškodnění bez ohledu na bodové ohodnocení lékaře a názoru pojišťovny," sdělil mluvčí.

Podle něj je možné, že v některých případech může být odškodnění výrazně vyšší, než jaké určila pojišťovna. "Právní názor Nejvyššího soudu je pro další rozhodování závazný," dodal.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno