Hlavička 4
29.5.2012

Námořní a letecká bitva modelů aneb Brněnská přehrada pod palbou

Autor: MB - BH | Zdroj: ibrno.cz

V neděli 3. června se Rakovecká zátoka Brněnské přehrady ocitne pod palbou. Uskuteční se totiž námořní a letecká bitva Midway, která účastníky přenese do období 2. světové války. V dramatické bitvě funkčních modelů válečných strojů nebudou chybět početné pyrotechnické a zvukové efekty, vyvrcholením bude výbuch atomové bomby.

Od 14.30 se budou Rakoveckou zátokou Brněnské přehrady ozývat početné výbuchy, palba a dramatická hudba. V rámci mezinárodní přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis se uskuteční námořní a letecká bitva Midway, která má připomenout 70. výročí skutečné bitvy o Midway. Souboj asi 80 funkčních modelů amerických, německých i ruských strojů z 2. světové války se odehraje na ploše 1000 m².  Mezi nejzajímavější modely budou patřit bombardovací a stíhací letadla v měřítku 1:13 typu B-17 a B-25, bitevní loď HOOD a hlavně své doby největší letadlová loď na světě japonská SHINANO.

Tato loď byla potopena americkou ponorkou USS Archerfish v roce 1944. Podobný osud čeká její majestátný téměř 3m dlouhý model, který je novinkou letošního ročníku, i v bitvě na Brněnské přehradě. Samozřejmě nebude chybět ani nejpůsobivější závěr bitvy Midway – výbuch atomové bomby. Atomový hřib může v modelářském pojetí sahat až do výšky 20m. Válečnou atmosféru podpoří originální kulisy bitevní krajiny a také dobové uniformy organizátorů ze sdružení Midway Club Brno.
Na realizaci této velkolepé podívané se bude podílet přes 100 členů organizačního týmu, náklady se mohou vyšplhat až do výše půl milionu korun. Její příprava trvala přibližně 1 rok, efektní výbuchy se vyvíjí již 5 rokem. Nejvíc času zabrala výroba modelů, zejména explodujících a potápějících se lodí, které jsou určené speciálně pro tuto akci. Minimálně 2 lodě a až 6 letadel je však dle scénáře předem odsouzeno ke zničení, s dalšími ztrátami je třeba počítat.

„Ve scénáři máme klíčové záchytné body, jinak je jen orientační, neboť rychlé lety letadel a také přesné plavby flotily 40 lodí nelze dokonale naplánovat jako jízdu vlakem,“ říká Petr Vodák, velící admirál bitvy a předseda klubu Midway. Koordinace jednotlivých složek a účastníků bitvy bude záležet hlavně na jeho pokynech. Bitva bude doprovázena komentářem, který divákům přiblíží historická fakta z období 2. světové války. Tímto interaktivním představením se popularizuje náhled na historii a vzbuzuje zájem o ní.
Bitva Midway byla nejvýznamnější námořní bitvou 2. světové války. Proběhla 3. června až 7. června 1942 a ukončila nadvládu Japonců na tichomořském bojišti. Touto událostí se inspirovalo brněnské sdružení modelářů Midway Mini Navy Club. První velká akce se uskutečnila v květnu 2008 na Brněnské přehradě, kam se na bojové scény s námořními bitvami včetně leteckých bombardovacích útoků na válečné lodě přišlo podívat přes 14 tisíc lidí. Show měla velký úspěch. Klub začal pořádat další bitvy a vystavovat své modely na různých akcích týkajících se vojenské tématiky. Kromě námořních bitev se začaly pořádat i bitvy tanků a letadel. Zájem o bitvy Midway neustále roste, na letošní rok je jich naplánováno nejméně 10.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno