Hlavička 3
9.1.2019

Nezaměstnaných je na jižní Moravě víc. Kvůli ukončení sezónních prací

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Lidí bez práce za poslední měsíc na jižní Moravě přibylo. V kraji jich ke konci prosince bylo téměř o dva a půl tisíce více než v listopadu. V prosinci bylo nezaměstnaných 3,9 procenta Jihomoravanů.

Počet nepracujících se mezi koncem listopadu a prosince zvedl z 29 623 na 32 042. Nejvíce nezaměstnaných, přes šest set, přibylo ve Znojmě a v Hodoníně. Ve Znojmě je také nezaměstnaných nejvíce na jižní Moravě, 5,9 procent obyvatel.

V celé republice nepracovalo ke konci prosince 231 534 lidí. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce zejména v zemědělství či staebnictví. Do evidence úřadu práce se proto už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ vysvětlila ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Za příčinu vzrůstu nezaměstnanosti považuje konec sezónních prací také ekonom Lukáš Kovanda. „Nárůst míry nezaměstnanosti mezi listopadem a prosincem je nicméně „železným pravidlem“ tuzemského trhu práce a nelze z něj usuzovat na zhoršování kondice trhu práce,“ zmínil.

Pro letošní rok Kovanda nepředpokládá výrazně jinou míru nezaměstnanosti, než která panovala v roce 2018. 

Copyright 2005-2020 Moderní Brno