Hlavička 3
28.7.2012

„Onderka, Rath, Štrougal,“ odpovídali lidé na dotaz o vedení kraje

Autor: MB - BH | Zdroj: brno.idnes.cz

Kteří politici vládnou Jihomoravskému kraji? Na tuhle otázku se tři měsíce před  krajskými volbami ptali v ulicích Brna redaktoři MF DNES. Jejich test přinesl  zajímavá zjištění. Dvě třetiny ze stovky dotázaných si nevybavily ani jméno  hejtmana Michala Haška.

 

Odpovědi na otázku týkající se lidí ve vedení kraje zjišťovala MF DNES v  minulých dnech. A přestože do krajských voleb zbývají necelé tři měsíce, nejčastější odpověď byla: Nevím. "Mám dva  vysokoškolské tituly, ale neznám ani jednoho. Je to ostuda," přiznává  sebekriticky mladší muž u hotelu International.

Další zase dlouho přemýšlí a nakonec vykřikne: "Hošek! Ten měl mercedes a pak šel do politiky," říká postarší muž. Místo hejtmana si totiž vzpomněl na  bývalého náměstka brněnského primátora Miroslava Hoška, který vlastní firmu  Hošek Motor prodávající mimo jiné i mercedesy.

Když už lidé někoho znají, je to hejtman Michal Hašek, který je také  poslancem a místopředsedou ČSSD. Jeho jméno zmínilo 30 lidí ze sta. Asi desetina  dotázaných přidala i jméno bývalého hejtmana, lidovce Stanislava Juránka.  Ostatní radní z koalice ČSSD a KDU-ČSL jako by neexistovali.

Oslovení nerozlišovali vedení Brna a kraje

Podobně "neviditelní" jsou i lídři opozičních stran. Kdo povede do krajských  voleb ODS, TOP 09 nebo zelené? "Nevím a ani mě to nezajímá," reaguje na dotaz  dáma s malou dcerou. Jen dva lidé ze sta vylovili z paměti jméno Jiřího Crhy z  ODS a Jana Vituly z TOP 09. Janu Drápalovou ze zelených pouze jeden člověk.

Výjimky se ale přece jen našly. "Znám Haška, Juránka, Cackovou, Macka. A za  ODS kandiduje Jiří Crha," vypočítává suverénně mladší muž. Pak se ale usmál a  dodal: "Víte, já jsem členem ODS."

Řada oslovených lidí také nevidí rozdíl mezi vedením Brna a kraje. A tak často při testu padalo jméno brněnského primátora Romana Onderky, někdo si  vzpomenul i na exprimátora Petra Duchoně či radního a nového ministra  spravedlnosti Pavla Blažka.

Někteří oslovení jen tipovali. V Jihomoravském kraji tak podle některých  vládne Rath se Sobotkou a Nečasem. "Na kraji... Tam přece nikdo nevládne! Nebo  vlastně jo, Lubomír Štrougal," vtipkuje starší muž vzpomínkou na předsedu vlády  v 80. letech.

Ze stovky oslovených nakonec znalo alespoň jednoho krajského politika jen 37  lidí.

Lídři se  chtějí dostat do povědomí

Lídr TOP 09 pro krajské volby Jan Vitula proto plánuje, že svoji předvolební  kampaň zaměří i na to, aby se dostal do povědomí lidí.

"Jsme si vědomi, že krajská úroveň politiky je méně známá. Ostatně i Haška  znají lidé hlavně z národní politiky," míní Vitula. S kampaní chce ale přesto začít až v září. "Teď je spousta lidí na  dovolené, nemá proto smysl do toho investovat," myslí si lídr TOP 09.

Naopak ODS už začala Jiřího Crhu propagovat na billboardech. "Sto lidí je  malý vzorek. Každopádně horká kampaň od září bude vedle programu zaměřená i na  osobnost Jiřího Crhy," říká šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno