Hlavička 2
16.7.2012

Panika z komárů? Zbytečná, tvrdí radnice v Novém Lískovci

Autor: Eliška Mezuláníková | Zdroj: brnensky.denik.cz

V Novém Lískovci vyrostl nový park Pod Plachtami. Má sloužit k odpočinku, procházkám a sportovnímu vyžití. Vyvolal ale kritiku.

Nový park s jezírkem v sídlišti v brněnském Novém Lískovci je už těsně před dokončením. Projekt za miliony mezi místními vyvolal rozporuplné reakce. Někteří jsou vyloženě proti.Od počátku proti parku nazvanému Pod Plachtami vystupuje sdružení Občané Novému Lískovci. Nesouhlasí s jezírkem i podobou parku. „Jezírko sem vůbec nezapadá. Navíc tu vzniklo nedávno sportovní centrum, kvůli kterému park ztratil svou funkci. Už to nebude místo oddychu," domnívá se zástupce občanského sdružení Petr Oupor.

Sportovní hřiště ale na rozdíl od Oupora z novolískoveckého sdružení vítá třeba Gabriela Málková, která na sídlišti žije už šestnáct let. „Konečně jsem se plochy pro sportovní vyžití dočkala," reagovala.

Strach z hmyzu

Další lidé ale mají strach, že vodní plocha v parku bude líhní komárů. „S ostatními matkami se bojíme, že se tady bude rojit obtížný hmyz, a to může být hodně nepříjemné," svěřila se například obyvatelka sídliště Eva Macková.

Připouští ale, že se jí úprava parku líbí. „Esteticky je to moc hezké," konstatovala.

Starostka městské části Jana Drápalová obyvatele uklidňuje. „S lidmi musíme jednat a vysvětlit jim, na jakém principu bude rybník fungovat. Jezírko bude přírodní biotop. Předpokládáme, že se tam objeví vážky, žáby či ryby jako karasi nebo kapři. Ti budou larvy komárů požírat. Tím se vyhneme jejich přemnožení," objasnila Drápalová.

Radnice neplánuje záměrné vysazování ryb. Drápalová na základě průzkumu doufá, že se objeví samy. Pokud přirození nepřátelé bodavého hmyzu nepomohou, nasadí lidé chemii. „Jezírko budeme kontrolovat. Pokud bude nejhůř, použijeme proti larvám postřik," slíbila Drápalová.

Voda v jezírku podle ní navíc nebude stojatá. To také zamezí přemnožení škodlivého hmyzu. Voda do nádrže přiteče přes dešťové kanalizace, které kvůli tomuto účelu dělníci postavili.

Jenže problém je s prvním napuštěním jezírka. „Vzhledem k tomu, že zde přes léto velmi málo prší, není možné jezírko dešťovou vodou napustit," vysvětlil Rastislav Bittner z firmy, která areál Pod Plachtami v Novém Lískovci postavila.

Její odborníci proto vymysleli jiný způsob, jak vodu do nádrže dostat. „Musíme vyvrtat studnu, díky které jezírko napustíme," podotkl Bittner. To se stane až po kolaudaci stavby. Podle Bittnera do konce září.

Na problémy s napouštěním vody do jezírka už před rokem podle Oupora sdružení Občané Novému Lískovci také upozorňovalo. „Starostka nás ale neposlouchala," tvrdí Oupor.

Jezírko bude navíc v blízkosti dětského hřiště, kam si chodí hrát malé děti. „Budeme na ně muset dávat větší pozor. Někdy jsou totiž nekontrolovatelné a voda je bude lákat," vyjádřila se Málková.

Podle starostky se ale lidé nemusejí bát, protože hřiště pro nejmenší je oplocené. „Navíc břehy nejsou nijak příkré, naopak mělké. Do vody by tedy nikdo spadnout neměl," uklidňuje Drápalová.

Dráhy pro bruslaře

Bagry už z parku tento týden odjely, hrubé stavební práce jsou dokončené. V lokalitě vznikly asfaltové cesty pro rodiče s kočárky, můžou se tam projet i lidé na bruslích. „Teď musíme upravit prostředí a vysadit trávu," podotkla novolískovecká starostka.

Úprava parku stála téměř jedenáct milionů korun. Město Brno zaplatilo osm milionů, dva a půl milionu pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí. Městská část Nový Lískovec vyčlenila ze svého rozpočtu čtvrt milionu korun.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno