Hlavička 3
8.12.2018

Po řediteli jihomoravské záchranky odchází i šéf odborářů. Napětí končí

Autor: Veronika Horáková | Zdroj: brno.idnes.cz

Odboráři jihomoravské záchranky v lednu ukončí stávkovou pohotovost, která začala v roce 2016. Věří, že si s novou ředitelkou Hanou Albrechtovou porozumí lépe než s jejím předchůdcem Milanem Klusákem.

Po téměř dvou a půl letech by měl na jihomoravské záchrance zavládnout klid zbraní. V lednu současně skončí oba rivalové, kvůli kterým na záchrance od července 2016 platí stávková pohotovost. Kromě ředitele Milana Klusákaoznámil odchod také jeho největší kritik, předseda jihomoravských záchranářských odborů Bohuslav Zrza.

Dohadovali se kvůli počtu lékařů na výjezdových stanicích, kompetencím inspektorů provozu i trestům pro lékaře, kteří sloužili opilí. Za každým z nich přitom stojí výrazná část z více než šesti set zaměstnanců záchranky.

Rozhádanou instituci převezme od Nového roku Klusákova dosavadní náměstkyně pro zdravotní péči Hana Albrechtová. Spolu s jejím nástupem skončí dle slibu odborářů stávková pohotovost.

„Samozřejmě jsem ráda, že bude zrušena, nicméně chci všechny ujistit, že zdravotnická záchranná služba i v době stávkové pohotovosti fungovala na sto procent,“ konstatovala Albrechtová s tím, že dosavadní spory nechce hodnotit.

Ačkoliv patřila do Klusákova manažerského týmu, její zvolení vnímají s optimismem i odpůrci dosavadního ředitele. Vyzdvihují, že je na rozdíl od něj lékařka a mohla by tak mít větší pochopení pro potřeby zaměstnanců.

Odboráři chtějí s novým vedením usednout k čistému stolu. „Jsme přesvědčení, že komunikace s novou paní ředitelkou bude lepší,“ poznamenal Zrza, kterého u vyjednávacího stolu nahradí nový předseda. Toho odbory teprve vyberou.

„Funkce jsem se chtěl vzdát už před dvěma lety. Vzhledem k vývoji situace na záchrance a důvěře v mou osobu ze strany kolegů jsem ještě setrval. Teď v souvislosti se změnou ve vedení jsem se však definitivně rozhodl, že se místa předsedy vzdám a přesunu se jinam. Stal jsem se totiž členem celostátní sekce zdravotnických záchranných služeb Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče,“ uvedl Zrza, který byl předsedou dvanáct let.

Zaměří se na inspektory

S odborovými organizacemi se plánuje setkat hned, jak zaujme místo ředitelky. Zároveň si chce se svými náměstky vytyčit klíčové body, které je nutné řešit. Zaměstnanci u Albrechtové vítají, že nechystá radikální změny a plánuje se věnovat tématu, které je dlouhodobě tíží. „Hodlám se zabývat inspektory provozu,“ nastínila Albrechtová. Jaké přesně plány má, neuvedla.

Někteří zaměstnanci si stěžovali, že je inspektoři šikanují. „Přijedou na výjezd a první je zajímá, jestli máme správné boty a bundu při předávání pacienta. A to i v tropických vedrech. Pokud to tak není, dostaneme zápis za porušení pracovní kázně,“ nastínil už dříve Zrza za zaměstnance jednu ze situací. Odboráři proto chtějí prosadit personální změny mezi inspektory a úpravy jejich kompetencí.

Hana Albrechtová

  • U záchranné služby pracuje 23 let. Z toho 12 let byla vedoucí územního oddělení v Břeclavi.
  •  Nyní na jihomoravském vedení zastává funkci náměstkyně pro zdravotní péči.
  • Dříve pracovala také na ARO břeclavské nemocnice nebo byla členkou záchranné výjezdové skupiny.

Albrechtovou do funkce ředitelky navrhla komise, ve které seděli zástupci odborů, kraje jako zřizovatele záchranky a další odborníci na zdravotnictví. Kandidáti byli čtyři. Mezi nimi i Rudolf Zvolánek, který je předchůdcem Albrechtové na pozici náměstka pro zdravotní péči.

Rezignoval v srpnu roku 2016 poté, co se situace na záchrance vyhrotila. Odboráři požadovali jeho odchod stejně jako rezignaci Klusáka. Vadily jim systémové změny, jež podle nich mohly za špatnou atmosféru a odchod řady kvalifikovaných zaměstnanců.

Několik měsíců po vyhlášení stávkové pohotovosti se Zvolánek přesunul do vedení letecké záchranné služby. „Jeho návrat jsme si nepřáli. I proto jsme rádi, že konkurz vyhrála Albrechtová,“ říká jeden z lékařů jihomoravské záchranky, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty (ANO) ze všech kandidátů prokázala Albrechtová největší znalosti. „Ví, jak řídit takovou organizaci v souladu se všemi náležitostmi. Rozhodly její zkušenosti,“ konstatoval.

Albrechtová se ujme ředitelské funkce 1. ledna. Klusák po devíti letech ve vedení odchází do důchodu. „Lidem bych popřál, aby nás potřebovali co nejméně, a když už, tak abychom u nich byli včas a pomohli jim. Záchrance bych přál, aby v jejím čele stál moudrý vedoucí, který organizaci zase posune o kousek dál,“ prohlásil Klusák.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno