Hlavička 2
22.12.2016

Před nádražím nainstalovali nové lavičky. Neměly by lákat bezdomovce

Autor: Marek Osouch | Zdroj: brno.idnes.cz

Na tramvajových zastávkách před hlavním nádražím v úterý čekal na Brňany dárek. Ještě v igelitu, zato s červenou mašlí se tam objevilo 22 nových laviček, kterými nechala městská část Brno-střed nahradit původní zašlé a poničené dřevěné.

Nové lavičky jsou kovové, aby byly snadno omyvatelné a odolaly vandalům. Zároveň by neměly lákat bezdomovce k polehávání. Část pro sezení tvoří roštz ocelových prutů a lavičky jsou přitom krátké. Buď se na ně posadí jeden, nebo dva lidé. „Vycházeli jsme také z toho, že lidé si vedle sebe neradi sedají,“ vysvětlila místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (Strana zelených).

Radnice zatím vyměnila jen část laviček. „Zbylých deset chceme nainstalovat na prostřední ostrůvek. Tomu nyní brání vedení podzemních inženýrských sítí,“ vysvětlila místostarostka.Nové lavičky zaujaly při čekání na tramvaj například Brňana Miroslava Hájka. „Na první pohled je vidět, že si na to nikdo nelehne,“ řekl Hájek.

Původní zůstanou prozatím také lavičky pod přístřešky. Ty totiž nejsou v majetku města a s firmou, která je vlastní, se radnice Brna-střed na jejich výměně nedomluvila.

I s instalací za milion

Každá z lavicpřišla město na 20 až 30 tisíc korun. I s jejich instalací pak celkové náklady vycházejí na milion korun. „Podobné kovové lavičky jsou už několik let na Komenského náměstí. Od umístění se nikdy nemusely opravovat,“ hájí místostarostka cenulavic, které se lidé podivují na sociálních sítích.

Další etapy úprav přednádraží plánuje radnice Brna-střed v příštím roce. Dopravní podnik zrekonstruuje povrch všech tří nástupních ostrůvků. „Chceme tím přispět k dalšímu zkulturnění celého prostoru,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Příští rok by také měly v budově vedle obchodního centra Letmo vzniknout nové veřejné toalety s nonstop provozem a nepřetržitým úklidem. Podle starosty Brna-střed Martina Landy (Žít Brno) bude jejich používání zdarma, což by mělo vést ke zkulturňování okolí.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno