Hlavička 4
28.8.2012

Případ Toflova gangu zůstane v Brně, rozhodl vrchní soud

Autor: Martin Bořil | Zdroj: brno.idnes.cz

Případ takzvaného Toflova gangu, který řadu let vydíral a zastrašoval  podnikatele na jižní Moravě, zůstane v Brně. Státní zástupce sice současně s žalobou na třináct jeho členů podal návrh, aby se kauzy ujal jiný soud,  olomoucký vrchní soud mu ale nevyhověl.

 

"Rozhodovali jsme v neveřejném zasedání minulý týden. Neshledali jsme důvody  k tomu, by byl případ dán jinému soudu, než kam byla podána žaloba,"  uvedl bez dalších podrobností mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

"Krajský soud v Brně je ze zákona věcně i místně příslušným k projednávání  případu a neexistují žádné důležité důvody pro porušení zásady místní  příslušnosti a přikázání věci jinému krajskému soudu," komentovala rozhodnutí  mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Případ organizované skupiny bývalých i současných policistů, která podle  spisu v letech 1998 až 2010 vydírala podnikatele, připadl soudci Michalu Žďárskému. Kdy se třináct členů gangu, kterým hrozí až 16 let  vězení, ocitne před soudem, zatím není jasné.

"Návrat spisu z Olomouce očekáváme v průběhu tohoto týdne, teprve poté bude  možno k věci poskytnout další informace ohledně orientačního termínu hlavního  líčení," vysvětlila Sedláčková.

Žalobce  chtěl předejít spekulacím o podjatosti soudců

Návrh, aby se kauzou takzvaného Toflova gangu zabýval jiný než brněnský soud,  podal státní zástupce na začátku srpna společně s obžalobou na třináct jeho členů. Chtěl tak předejít pochybnostem a spekulacím o  podjatosti soudců v Brně.

Většina obžalovaných se sice se soudci znala, vyšetřovatelé ale nezjistili, že by s nimi skutečně spolupracovali. "Pokud soud vyhodnotil, že tam důvody k  odejmutí případu nejsou, tak to akceptuji," komentoval dozorující žalobce Martin  Brzobohatý z ostravského státního zastupitelství.

Jak Brzobohatý dodal, soud svým rozhodnutím předešel i možným problémům.  Pokud by se případ soudil jinde, mohlo by totiž dodatečně dojít k  tomu, že by obhajoba žádala přezkoumání tohoto rozhodnutí až po vynesení  rozsudku. Pokud by jí Ústavní soud vyhověl, musel by se celý proces  opakovat.

 

Copyright 2005-2018 Moderní Brno