Hlavička 3
27.12.2012

První mladí sportovci dostali peníze od České olympijské nadace

Autor: MB - BH | Zdroj: brno.idnes.cz

Dvě rodiny z Brna se těsně před Štědrým dnem dočkaly vzácné návštěvy a  speciálních dárků. Olympijská šampionka ve skifu Miroslava Knapková a někdejší  cyklista Jiří Daler, který vyhrál zlato na hrách v Tokiu 1968, coby vyslanci České olympijské nadace předali peníze mladým sportovcům.

 

Šestnáctiletý Josef i jeho čtrnáctiletý bratr Marek se věnují běhání. Jenže  jejich maminka Maria je v invalidním důchodu a po finanční stránce nemůže  podporovat kluky tak, jak by chtěla. Josef i Marek dostali každý 10 tisíc korun.

"Když jsem viděla informaci o České olympijské nadaci v televizi, řekla jsem  si, že to musím zkusit a klukům splnit jejich sportovní přání alespoň takto.  Josef skončil s fotbalem, nejezdil na soustředění a přestával se prosazovat. Víc  než fotbal ale miluje běhání, nechci, aby musel skončit i s tím. V tom navíc  závodí spolu s bratrem Markem," řekla matka obou mladých sportovců.

Oba kluci běhají hlavně pro radost a také závodí za TJ Zetor Brno. Mají  také řadu úspěchů v kraji, i třeba ze závodů v Rakousku.

"Chci být ještě lepší, dostat se na větší závody, víc trénovat a tohle je  velká šance, peněz je to pro nás opravdu dost," řekl starší bratr Josef.  "Musíme poděkovat olympionikům, že si vybrali zrovna nás. Vůbec jsme tomu  nemohli uvěřit," přidal mladší Marek.

Dalším obdarovaným byl osmiletý fotbalista Petr, jenž dostal stejnou částku.  Jeho otec je po těžké autonehodě v invalidním důchodu a nemůže živit rodinu jako řemeslník.

Malý Petr patří v týmu k nejlepším, ale rodina musí na jeho vybavení dlouho šetřit a ráda by ho poslala i na soustředění. "Chci, aby syn mohl sportovat, měl  to jako zálibu a nemusel jen blbnout po ulicích a někde se flákat. Fotbal ho  baví a já jsem rád, že je na hřišti šťastný," řekl otec malého fotbalisty.

Komise  posoudí další žádosti v lednu

Komise České olympijské nadace bude vybírat z dalších žádostí už v průběhu  ledna. "V dnešní době plno dětí nechce sportovat a pak jsou tací, kteří chtějí,  ale finanční podmínky jim to ztěžují a nebo znemožňují. Chceme to těmto dětem  ulehčit," prohlásila Mirka Knapková.

"Nejde jen o vrcholový sport na té nejvyšší úrovni, ale podpora je potřebná  na všech úrovních. Zvláště u dětí. To se mi na projektu líbí," řekl Jiří Daler.

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno