Hlavička 3
21.8.2012

Školní potřeby pro prvňáčky stojí i několik tisíc korun

Autor: Jana Vondrová | Zdroj: brnensky.denik.cz

Cvičky Jarmilky, dvě pera značky Tornádo, zásobník na písmena a číslice, plastelína nebo popisovací folie. Takové věci musí před začátkem školního roku shánět rodiče budoucích prvňáčků.

Seznam pomůcek dostávají rodiče většinou od školy na schůzkách rodičů ještě před letními prázdninami. Některé základní školy je také zveřejňují na internetu. „Seznam potřebných věcí jsme dostali od školy už v červnu. Máme nakoupené skoro všechno. Musela jsem ale oběhat několik obchodů, protože nechci kupovat první věc, kterou uvidím, ale jen to zboží, které je kvalitní. Nechci za měsíc kupovat nové věci," řekla například Eva Sojková z Brna.

Dodala, že kvůli tomu zabere nakupování hodně času. „Navíc to není levná záležitost. Stálo nás to několik tisíc korun," postěžovala si Sojková.

Na problém s penězi poukázala i Klára Vokurková z Bošovic na Vyškovsku. „Seznam s potřebami obsahoval hlavně věci pro výtvarnou výchovu, tužky a sešity. To nás vyšlo asi na tisíc korun. Za přezůvky, tenisky a cvičební úbor jsme zaplatili dalších tisíc korun. Pak musí mít dítě ještě aktovku a další věci," upozornila Vokurková.

Dodala, že má strach i toho, jaké další výdaje její rodinu ještě čekají. „Po nástupu do školy asi budeme platit ještě nějaké knížky a pracovní sešity," bojí se.

Některé školy se však snaží rodičům co nejvíc ulehčit. „Víme, že hodně rodičů má peněz málo a potřebné věci jsou drahé. Takže sešity, psací potřeby či věci do výtvarné výchovy kupujeme hromadně a z rozpočtu školy," sdělila ředitelka brněnské Základní školy Gajdošova Markéta Olbertová.

Podle ní takové řešení usnadní práci nejen rodičům, ale i učitelům. „Učitel může počítat s tím, že všechny děti budou mít při výuce potřebné vybavení," upozornila Olbertová.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno