Hlavička 3
9.1.2019

Slovanská epopej z Brna putovala do depozitáře

Autor: Eliška Gáfriková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Desetitisíce návštěvníků přilákala výstava děl Alfonse Muchy na brněnské výstaviště. Plátna ze slavné Slovanské epopeje, která byly mezi nimi, jsou nyní v depozitáři. Jejich další osud je zatím nejistý.

V obličeji lze poznat každý sval, na šatech každý záhyb. Několik metrů vysoká plátna zobrazují i nejmenší detaily výjevů z dějin slovanských národů. Několik pláten z nejslavnějšího díla Alfonse Muchy, cyklu Slovanská epopej, do konce loňského roku obdivovali lidé v Brně. Výstava jich přilákala desítky tisíc. Nyní jsou ale plátna v depozitáři. Kdy a kde je lidé opět uvidí, je nejasné. Stejně jako to, zda se ještě někdy vrátí na jižní Moravu.

Celkem si Muchova díla, kromě pláten z epopeje také malířovy plakáty, dorazilo prohlédnout na brněnské výstaviště pětasedmdesát tisíc lidí. Víc, než se čekalo. „Když se výstava plánovala, počítali jsme s pětapadesáti tisíci návštěvníky. Když bylo jasné, že jich přijde víc, odhadovali jsme sedmdesát tisíc lidí. V posledních pěti dnech výstavy ale o ní byl obrovský zájem, přišlo sedm tisíc lidí,“ vyčíslil mluvčí výstaviště Jiří Smetana.

 
Ilustrační foto

V Pohořelicích ordinují noví zubaři

PŘEČÍST ČLÁNEK ›

Návštěvníci si expozici pochvalovali. „Byl to neskutečný zážitek, Muchova díla velmi obdivuji. Díky tomu, že byla vystavená v Brně, které je poměrně blízko slovenských hranic, jsem se k nim navíc snadno dostala,“ uvedla třeba slovenská návštěvnice Renáta Kučerová.

Slovanská epopej
- Nejslavnější dílo malíře Alfonse Muchy tvoří dvacet pláten.

- Umělec na nich zobrazil výjevy z historie slovanských národů.

- Cyklus vznikl v letech 1912 – 1926.

- V padesátých letech obrazy skončily v Moravském Krumlově na Znojemsku. Od šedesátých let minulého století do roku 2011 si je lidé mohli prohlédnout na tamním zámku.

- V roce 2011 je nechal majitel pláten, Praha, převézt do hlavního města.

- Od roku 2016 začal vrácení obrazů požadovat dědic malíře Alfonse Muchy, John Mucha. Mezi hlavním městem a jím se rozhořel spor, definitivně soud rozhodne v únoru.

- Devět pláten z cyklu bylo v uplynulých měsících k vidění na brněnském výstavišti, další jsou vystavená v pražském Obecním domě. Poté skončí na jistý čas zřejmě v depozitáři.

Přes velký zájem návštěvníků unikátní výstava nepřinese výstavišti zisk. Naopak jeho zástupci očekávají mírnou ztrátu. Přesná čísla budou mít k dispozici za několik týdnů. „Mnoho peněz si vyžádalo zejména zajištění podmínek pro výstavu, třeba vybudování galerijního prostoru nebo zapůjčení klimatizačních jednotek,“ vyjmenoval Smetana. Muchova plátna totiž vyžadovaly speciální klimatické podmínky.

V uplynulých dnech restaurátoři obrazy opět převezli do Prahy. Hlavnímu městu totiž epopej patří. V současné době jsou plátna z Brna v depozitáři. Zbytek pláten série, která jsou nyní vystavená v pražském Obecním domě, se k nim připojí zanedlouho. Další osud slavných obrazů je zatím nejistý. „O jejich definitivním umístění ještě vedení města nerozhodlo, a stejně tak nikdo neurčil, zda by třeba na nějaký čas bylo toto dílo vystavené jinde než v Praze. Touto otázkou se intenzivně zabývá pracovní tým, který se už několikrát sešel. Současné vedení města chce otázku umístění epopeje vyřešit co nejdřív, priorita města je také ukončení soudního sporu,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V únoru totiž pokračuje jednání o vlastnictví epopeje mezi Prahou a malířovým příbuzným Johnem Muchou.

Od šedesátých let minulého století do roku 2011 bylo dvacet pláten epopeje vystaveno v Moravském Krumlově na Znojemsku. Ještě loni v létě mělo vedení města o opětovné vystavení epopeje zájem, nynější vývoj zatím odmítl krumlovský starosta komentovat. Stejně tak se k otázce, zda by mělo o další vystavování epopeje zájem Brno, nevyjádřila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno