Hlavička 3
27.12.2014

Sněhu se nakonec lidé dočkali. Přinesl ho poslední den Vánoc

Autor: Petr Jeřábek | Zdroj: brnensky.denik.cz

Především klidné Vánoce si užili lidé v Brně a okolí. Ke konci svátků se dokonce dočkali alespoň trochy vytouženého sněhu. Chladnější zimní počasí přišlo po tom, co ukazatele teploty atakovaly rekordy. Vydržet má i v následují­cích dnech.

Přímo na Štědrý den lidem stačila lehká bunda. Teploty přesáhly i deset stupňů. „Ještě před obědem jsem si byl zaběhat. Bylo jako na jaře. Ale jsem rád, že na Štěpána ráno se děti dočkaly alespoň pár vloček sněhu," svěřil se Lukáš Kovařík.

Teplotní rekordy na Brněnsku na Štědrý den nepadly. Stalo se tak jen v Lednici na Břeclavsku a Dyjákovicích na Znojemsku.

Naopak kvůli zimě musely včera vyjet v Brně a okolí sypače silničářů. „Mezi šestou a osmou jsme vyjížděli k ošetření silnic na západě kraje. Tedy okolo Blanska, Kunštátu, Tišnova, kolem Rosic a v okolí Znojma," uvedla dispčerka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Lenka Křešťáková.

Podle ní ovšem sypače vyjely spíše preventivně a odstraňovaly především jinovatku ve stinných úsecích.

Podobné počasí jako v pátek očekávají meteorologové i v následujících dnech. „Bude proměnlivo. Od polojasna, přechodně až po zataženo s občasným sněžením, mrazivo a větrno. Takže pocitová teplota bude ještě o hodně nižší než ta naměřená na teploměrech. Také se na některých místech mohou tvořit slabé sněhové jazyky," uvedla Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Sněžení podle ní mohou lidé očekávat spíše slabé.

Chladno vydrží minimálně do Silvestra. Zda se pak oteplí, nemohou ještě meteorologové s určitostí říct.

Nejen počasí ale přispělo k vánoční náladě. Nezvykle klidní byli také lidé. Poslední zbytky předvánoční nervozity si vybili v obchodech třiadvacátého. „Jsem trochu zoufalý. V obchodech je horko a stání ve frontách je nepříjemné. Příště kupuji dárky s předstihem," dušoval se Tomáš Polák.

Svátky naopak až na několik výjimek znamenaly pohodu i pro hasiče či policisty. „Měli jsme naprostý klid," ujistil mluvčí brněnské městské policie Michal Simandl.

Trochu rušnější to měli lékaři. Mnozí totiž museli asistovat při porodech dětí, které svým příchodem na svět napodobovaly Ježíška. „Během štědrého dne se u nás narodilo patnáct dětí," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Podle ní došlo také na tradiční drobná vánoční zranění. „Měli jsme poměrně dost kostí zapíchnutých v krku. Bylo to několik desítek případů. Letošní novinkou je, že už to nejsou jen kosti rybí, ale také drůběží," upozornila Mrázová. Dodala, že tyto případy řešili lékaři nejen na Štědrý den ale i v následujících dvou svátečních dnech. Lidé ale neslavili Vánoce jen doma. V Rajhradě na Brněnsku vytvořili ve čtvrtek farníci jeden z největších českých živých betlémů. Zapojilo se do něj šedesát lidí v kostýmech. Zpíval třicetičlenný sbor a přihlížela pětistovka lidí.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno