Hlavička 2
21.8.2012

Švédové se znovu pokusili dobýt Špilberk. Opět neúspěšně

Autor: Martin Varták | Zdroj: novinky.cz

Jsou tomu téměř čtyři staletí, co se Brňané ubránili přesile švédských vojsk při rozhodující bitvě o Brno 13. srpna roku 1645. Tuto pro město úspěšnou událost si každoročně připomínáme s vojáky historických spolků.

Sobota 18. srpna byla druhým dnem oslav Dne Brna. Hlavní akcí dne byla bitva pod brněnskou dominantou, hradem Špilberkem. Vše začalo krátce před třetí hodinou odpolední seskupováním stovek lidí v parku nad Husovou ulicí a pod samotným hradem - všichni očekávali příchod vojsk od centra města. 

Po chvíli se objevily první regimenty, které se začaly formovat ze všech stran parku. Největším zážitkem pro návštěvníky byl kontakt s vojáky, kdy se lidé mohli dostat i pár metrů od dělostřelců a ucítit tak sílu výstřelů z děl.

Vojáci postupně postupovali po travnatých plochách směrem k východním hradbám Špilberku, diváci přihlíželi z okolních kamenitých cest. Přítomní mohli vidět jak výstřely z děl a zbraní, tak také například šermířské souboje. Vše vypadalo co nejvíce autenticky, což přidávalo dramatičnosti samotné akci, a lidé si tak odnesli pěkný a hlavně nevšední zážitek. Lidé byli spokojeni také proto, že se letos bitva nekonala „uměle“ na Zelném trhu, ale přímo pod touto historickou dominantou. Vojenské klání se konalo téměř hodinu a švédská vojska opět - jak jinak - prohrála.

Z historie:

Švédové začali s přípravami útoků 13. srpna 1645. V noci vyvedli pěchotu ze zákopů a podkopů. Kolem páté hodiny ráno zazněly první výstřely ze švédských baterií. Střelba trvala až do čtyř hodin odpoledne. Město utrpělo řadu škod, přesto se nevzdalo. V pět hodin podnikli Švédové hlavní útok na šesti místech. Obránci města nechali Švédy vstoupit až do městského příkopu a potom je smetli střelbou z mušket, granáty a kamením. Útok se opakoval třikrát, vždy neúspěšně celé dvě hodiny.

Nejkrutější boj zuřil u sv. Tomáše. Švédy se zde nepodařilo zcela zastavit, proto se dostali až do příkopů, kde postavili žebříky, vylezli na hradby a rozrazili obránce, kteří začali couvat. V tu chvíli přišli na pomoc dragouni, a tak se podařilo donutit Švédy k ústupu. Současně probíhal boj o Špilberk, kde statečně bojoval se svými muži podplukovník Ogilvy. Po marném úsilí i zde Švédové boj zastavili.

Odpoledne Švédové vyhodili podkop pod vnitřním srubem na hradě a podnikli útok na srub, ale opět byli odraženi. Švédská armáda definitivně opustila Brno 23. srpna 1645.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno