Hlavička 2
21.3.2018

Úrazové nemocnici přistaví nový pavilon. S operačními sály a heliportem

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnenskydenik.cz

Nehezká budova Úrazové nemocnice v Brně je špatná vizitka. Člověk, který přichází se zraněním nebo třeba bolavým zubem, se může cítit ještě hůř, když vidí prostředí připomínající uhelné sklady a ne moderní zařízení, popisuje své dojmy z návštěvy zařízení Brňan Jan Navrátil. Vylepšit prostředí i navýšit počet lůžek a operačních sálů má nový pavilon. Investiční záměr na něj v úterý schválili brněnští radní. Stavět chtějí za dva roky.

Modernizaci nemocnice už podle jejího ředitele Zdeňka Buštíka nutně potřebuje. „Stav operačních plánů bude do pěti let havarijní. Technické a hygienické nároky, kterými se musíme řídit, jsou také čím dál vyšší,“ popsal.

Nutné je řešit i malou kapacitu sálů, počet operací v nemocnici se totiž zvyšuje. „Čím dál více lidí chce, aby je operovali lékaři v brněnských městských nebo fakultních nemocnicích,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

V pátém a sedmém podlaží nového pavilonu proto vznikne sedm operačních sálů jednotky intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitační oddělení s šestadvaceti lůžky. „Součástí budovy jsou i čtyři patra parkovacího domu se sto šedesáti místy, které vyřeší zrušené pozemní parkoviště. Podstatně zvýší počet míst pro auta pacientů a návštěv,“ uvedl Hladík.

Úpravy nemocnice jsou nutné i podle Kristýny Trávníčkové z Březiny na Brněnsku, která má s nemocnicí přímou zkušenost. „Ležela jsem tam pět dnů. Lékaři i sestry se ke mně chovali výborně, ale je to starší budova a opravit ji je potřeba. Na pokoji, kde jsem ležela, se pacienti střídali jako na běžícím páse. Pořád tam bylo plno,“ řekla.

Nový nemocniční pavilon má stát 463 milionů. „Cena je orientační, ještě nemáme projektovou dokumentaci. Většinovým investorem by mělo být město, na stavbě se může podílet i kraj nebo někdo další. Je to ale záležitost dalších jednání,“ přiblížil Hladík.

Podle brněnského zastupitele Roberta Kerndla z opoziční občanské demokracie by ale město hlavním investorem být nemělo. „Nemocnice by především měla spadat pod stát a ten by se o tyhle záležitosti měl starat,“ zmínil.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno