Hlavička 4
4.9.2014

V Brně otevřou nová výzkumná centra. Mají přinést peníze

Autor: Michaela Římanová | Zdroj: brnensky.denik.cz

Chytré hlavy a peníze mají do Brna přilákat nová vědecká a výzkumná centra. Přestože v posledních letech jich v Brně vzniklo několik, do konce roku se mají otevřít čtyři další. Někteří odborníci se ale obávají, aby po nich po čase nezbyly pouze prázdné budovy. Až vyprší čas první dotace, musí si totiž na sebe vydělat samy. Roční náklady přitom dosahují několika stovek milionů.

Jedno z největších vědeckých a výukových center CEITEC Masarykovy univerzity otevře příští pátek v areálu univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Jeho vybudování a uvedení do provozu stálo přes pět miliard korun. „Nabídne špičkové zázemí pro šest set vědců. Ti se zaměří například na bádání v oblasti molekulární medicíny, lidského mozku, ale i na nanotechnologie," popsala zaměření centra mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Právě výzkumné parky zaměřené na přírodovědu a medicínu podle ekonomických analytiků přitáhnou do Brna nové firmy a s tím související nová pracovní místa. „Firmy navážou na výzkumy vědců. Díky vzájemné spolupráci mohou nová zjištění převést do praxe. Pokrok vědy tak pocítí i normální lidé. Věda a výzkum je v dnešní době velmi důležitá. Je v nich budoucnost ekonomiky," myslí si ekonomický analytik Michal Kozub.

Zapisovat Brno do povědomí velkých investorů a firem podle něj pomohou také vědecká centra zaměřená na techniku. Jedno takové, AdMaS, chystá otevřít Vysoké učení technické do konce letošního roku. Zkoumat a testovat se v něm ale mělo začít už v červnu.

Nejen kvůli zpoždění jej samo ministerstvo školství označilo za rizikový. „Nebyly dodržené termíny pro nákup přístrojů a pro nábor zaměstnanců. Projekt prošetřovala také policie," zdůvodnil před časem obavy Radek Melichar z tiskového odboru ministerstva.

Obavy o budoucnost projektu mají také jeho první zaměstnanci. „Stojí na rozcestí, jestli bude opravdu plnohodnotným výzkumným centrem anebo se vydá cestou příležitostného výzkumu lidí z jednotlivých ústavů," řekl Brněnskému deníku Rovnost zdroj, který si nepřál uvést jméno a situaci v centru dobře zná.

Ředitel centra Zdeněk Dufek, jehož jmenování vzbudilo diskuzi kvůli tomu, že je zároveň šéfem jihomoravských sociálních demokratů, ale slibuje, že k dalším komplikacím nedojde. „V listopadu bude kolaudace. V lednu začneme naplno," tvrdil. Připustil ale, že většina z přibližně dvou set zaměstnanců jsou skutečně vyučující a doktorandi působící na Vysokém učení technickém.

Uni­verzity nepodporují jen přírodní vědy a techniku. V září Masarykova univerzita otevře také centrum výzkumu v oblasti školního a inkluzivního vzdělávání. Podle ekonomů ale sociální centra nejsou tolik perspektivní. „Je složitější je propojit s komerčním využitím," vysvětlil Kozub. Podle něj tak mohou mít problém s pozdějším financováním. „Poté, co jim vyprší prvotní dotace se musí živit z vlastních výzkumů," doplnil analytik. Může jim tak hrozit, že se dostanou do podobné situace jako výzkumné centrum Fakultní nemocnice u svaté Anny ICRC.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno