Hlavička 2
8.3.2019

V Brně sestaví družici, malý kvádr bude stát desítky milionů korun

Autor: Markéta Lankašová | Zdroj: brno.idnes.cz

Malý kvádr s délkou hran 10 krát 10 a 30 centimetrů, i tak může vypadat výkonná vesmírná družice. Přesně takovou chtějí sestavit čeští a slovenští kosmičtí experti. Na jejím vývoji budou společně pracovat i v Brně, kde technologické firmy přislíbily peníze i potřebné zázemí.

Na vytvoření družice, odborně nanosatelitu, se mají podílet hlavně zástupci Hvězdárny a planetária Brnove spolupráci s firmou Spacemanic a sdružením Slovak Organization for Space Activities (SOSA). Odhadují, že odstartovat by mohla v roce 2021 nebo 2022.

„Nanosatelity výrazně mění přístup lidí k výzkumu vesmíru. Už dnes zabezpečují důležité služby a vědecké aktivity, jejich význam poroste. Jen do roku 2025 jich má startovat asi sedm tisíc. Trh je obrovský a nabízí se šance také pro menší země,“ míní ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Cena jednoho nanosatelitu s pracovním názvem CScube podle něj vyjde na 10 až 30 milionů korun.

Největší náklady „spolkne“ start, tedy vypuštění rakety. Na ten už přislíbila přispět například brněnská firma S. A. B. Aerospace.

„Pomoc nemusí být pouze finanční. V Brně působí spousta společností, které mohou poskytnout zázemí pro vývojáře. Chceme dát možnost firmám, vědcům a studentům prezentovat svoje schopnosti, technologie a inovativní řešení přímo ve vesmíru,“ poznamenal Matej Poliaček ze SOSA.

„Studenti se budou podílet na výzkumu a konstrukci. Pod naším dohledem si sami otestují technologie, které by do vesmíru chtěli zanést. Ovšem celý projekt musí mít vysokou kvalitu. Za tu ručíme my,“ podotkl projektový manažer Jakub Lajmon, který se podílí na organizování pracovních skupin pro vývoj nanosatelitu.Družice pojme více technologií, než vůbec vývojáři využijí. Proto na ní mohou testovat své novinky i světové univerzity.

Experimentovat na družici bude i brněnská Masarykova univerzita, ale také vědci z Maďarska nebo Japonska.

Ze střechy hvězdárny se pouštěly balonky

Nejen vesmírné družice jsou tento týden tématem na brněnské hvězdárně. V pondělí tu nadšenci vypouštěli heliové nebo vodíkové balonky s elektrickými sondami.

V soutěži picoBallon Challenge se utkala desítka týmů ze střední Evropy. Sondy vysílaly signály, které soutěžící zachytávali na vlastních zařízeních. Kvůli silnému větru museli balonky vypouštět ze střechy hvězdárny, i tak některé skončily ve větvích stromů.

Kromě zaměstnanců planetária balonek vypustili také dva školáci Jakub a Matej z Bratislavy. „Sondu jsme sestavovali asi dva měsíce, ale nejvíc práce jsme odvedli v posledních dvou dnech. Měla se ozývat po několika minutách. Zatím mlčí, takže nevíme, kde je,“ pousmáli se.

PicoBallon Challenge je součástí Dnů Jihomoravské kosmonautiky, které v Brně potrvají do neděle.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno