Hlavička 2
13.12.2018

V Kohoutovicích postaví nové společenské centrum, v Jehnicích i s radnicí

Autor: Ondřej Kaloud | Zdroj: brnensky.denik.cz

V Kohoutovicích budou lidé chodit za kulturou i vzděláním do nového společenského centra. Vystupujícím a návštěvníkům nabídne prostor o rozloze šesti set metrů čtverečních. To je víc, než má většina takových zařízení v jiných brněnských městských částech.

Podle kohoutovického starosty Pavla Šafaříka se do centra vejde až 250 návštěvníků plesu, divadlo v něm může sledovat pět set lidí. „Takový sál v Kohoutovicích chybí,“ konstatoval.

V budově společenského centra najde nové sídlo i radnice. Pod objektem stavbaři vybudují garáže pro třicet aut. Centrum v Libušině třídě přijde na osmdesát milionů korun. Jeho sál plánovanou šestisetmetrovou rozlohou překoná třeba Kulturní dům v Odbojářské ulici v Bystrci s necelými dvěma sty, Semilasso v Králově Poli s bezmála čtyřmi sty i Dělnický dům Jamborova v Židenicích s téměř pěti sty metry čtverečními. Stavět se začne příští rok.

Na společenské centrum se těší třeba Miroslav Mašek, obyvatel Kohoutovic. „Na plesy nebo na různé koncerty jsem musel chodit do centra. Jsem rád, že budeme mít místo na pořádání takových akcí i v Kohoutovicích,“ řekl.

Novou radnici a společenské centrum plánují i v Jehnicích. Oproti kohoutovickému bude menší, do sálu se vejde asi devadesát lidí. „Nemáme žádný sál, kde bychom mohli pořádat akce pro občany. Oblíbená je třeba cimbálová muzika. Potřebujeme i novou radnici. Úřad máme v současné době sestavený s unimobuněk, které mají svoji životnost za sebou,“ objasnil starosta Václav Šicha.

Jehničtí chtějí centrum postavit na tamním náměstí 3. května v příštích čtyřech letech. „Je to v centru obce a úřad se tam nachází i nyní. Je to úkol na tohle volební období. Důležité je sehnat peníze. Opravdu jen orientační cena je pětatřicet milionů korun,“ sdělil Šicha.

Lidé v Maloměřicích a Obřanech už se lepší radnice dočkali, stavbaři budově letos opravili fasádu. „Nechali jsme ji zateplit, aby byla budova energeticky úspornější. Ještě tam bude osvětlený nápis radnice. Rekonstrukce stála zhruba dva miliony korun,“ uvedla starostka Klára Liptáková.

Investovat do budovy radnice by potřebovali také v Chrlicích, jenže kvůli sporům o její vlastnictví nemohou. „Radnice by mohla být bývalým církevním majetkem. Proto moc peněz do oprav nevkládáme. Přitom je potřeba hydroizolace stěn i střechy,“ popsal problémy starosta městské části Lukáš Fiala.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno