Hlavička 3
22.12.2012

Vinaři zuří, povolení na sklípek bude po Novém roce stát třicet tisíc

Autor: Hana Raiskubová | Zdroj: brno.idnes.cz

Jako by se jihomoravští vinaři ocitli na houpačce. Před pár dny jásali, že vláda  odkládá spotřební daň na tichá vína, teď jim náladu zkazilo ministerstvo pro  místní rozvoj. Od 1. ledna začne platit novela stavebního zákona a ti, kteří si  budou chtít postavit vinný sklípek, zaplatí za stavební povolení desítky tisíc.

 

Místo dosavadních sto korun vyjde územní rozhodnutí a následné stavební povolení na třicet tisíc korun. "Cože? Tak to je  pořádná darda," reagoval starosta vinařských Bořetic na Břeclavsku Václav  Surman.

Právě v jeho obci, která je proslulá díky recesistickému vinařskému spolku  Kraví hora, se chystá podle nového územního plánu výstavba nové sklepní uličky. Stát by  tam mohlo zhruba patnáct vinných sklípků.

"Tak drahé stavební povolení bude pro vinaře, kteří tady chtějí stavět, jen  další výrazná překážka. V regionu, kde je většina drobných vinařů, to není dobrý  nápad. Už s ohledem na agroturistiku, která se tady místo výroby vína rozjíždí,"  komentoval vinař Stanislav Novák z rodinného vinařství Jedlička & Novák v  Bořeticích. On sám má štěstí. Stavební povolení na sklípek s penzionem v  lokalitě Kopce získal ještě levně.

Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jany Jabůrkové je třeba  rozlišovat rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení k provedení stavby.

"Pokud místo stavebního povolení stavebník uzavře se stavebním úřadem  veřejnoprávní smlouvu, je poplatek poloviční," podotkla Jabůrková.

Za nástavbu, přístavbu či stavební úpravy tak zaplatí vinaři pět tisíc korun.  Podle starostky Čejče Marty Výmolové povedou takové sumy ke vzniku černých  staveb. Na levnější veřejnoprávní smlouvu totiž nedosáhne každý.

"Dostane ji jen ten, kdo se bez problémů dohodne se všemi třetími stranami.  Tedy se sousedy zleva, zprava, s plynaři, obcí a dalšími institucemi," vysvětlil  pracovník stavebního úřadu z Hodonínska, který si nepřál uvést jméno. Přitom  nejmarkantnější rozdíl v poplatcích je podle něho v novele zákona právě u  vinných sklípků.

Starostové i vinaři se chtějí bránit

"Naši zákonodárci postavili vinné sklípky na roveň všech těch Kauflandů a  velkých průmyslových staveb," vnímá novelu jako hloupost bořetický vinař a  prezident recesistické Kravihorské republiky Václav Petrásek. Ten už se obrátil  i na Svaz vinařů.

"Je to fakt průšvih. Novela v lednu vyjít musí, na malé vinaře se čekat  nebude. Jakmile se ale objeví, podnikneme kroky k nápravě," řekl tajemník Svazu  vinařů České republiky Martin Půček.

Nezávisle na něm rozjeli vlastní protestní akci už i starostové vinařských  obcí Moravského Slovácka. "Ohradíme se. V regionu je vinařství velmi citlivé  téma a toto rozhodnutí je obrovská komplikace," vzkázal starosta Hodonína Igor  Taptič (Nezávislí) za Svaz měst a obcí Hodonínska.

A vinař Petrásek z Bořetic naznačuje i možný vývoj událostí: "Na poslední  demonstraci v Brně si vinaři slíbili, že když příště kterékoliv  ministerstvo vymyslí podobnou blbost, která je bude ohrožovat, že se znovu sejdeme. A  tentokrát už před Strakovou akademií," vzkázal Petrásek.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno