Hlavička 4
31.12.2012

Vládu letos pětkrát svírala politická smrt. Nečas zatím vše přežil

Autor: Jan Kaczor | Zdroj: lidovky.cz

Pětkrát. Tolikrát letos hrozil pád vlády. Petr Nečas se se svým kabinetem během  roku 2012 dokázal dostat ze situací, v nichž už ani bookmakeři nevěřili v  pokračování vlády. Připomeňte si se serverem Lidovky.cz situace roku 2012, kdy  to již vypadalo na pád Petra Nečase (ODS), ale ze kterých se vždy nějak dostal.

 

Krize  první, duben 2012: "Odpálím Bártu," říká na nahrávce Kočí

"Odpálím Bártu." Nahrávka rozhovoru Kristýny Kočí a ministra Kamila  Jankovského ale odpálila především první vládní krizi tohoto roku. Píše se duben 2012 a vláda za  sebou má tři měsíce poměrně klidného vládnutí, na čemž nic nemění ani  probíhající soud s Vítem Bártou a Jaroslav Škárkou.

S dramatickým výrazem ve tváři usedá koncem března vedení VV před novináře:  "Z nahrávky je jasně průkazné, že aktivně jednala nejen se zástupci ODS, ale i  se zástupci TOP 09," kritizuje předseda strany Radek John koaliční  partnery. Grémium VV následně vyzývá své ministry k odchodu.

Ani jedna ze stran nešetří silnými slovy: "Předčasné volby sice nepřinesou Česku vůbec nic dobrého," nechává se slyšet ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Nicméně je to lepší než prodlužování této agonie a může přinést  alespoň jedno pozitivum české politické kultuře – že co nejrychleji odstraní ze  scény něco tak slizkého a odporného jako je politický subjekt Věci veřejné."

Jen o pár dní později je ale vše jinak. Vláda nepadne,  koalice pokračuje, oznamují špičky stran. "Brali jsme usnesení stránku po  stránce," popisuje jednání ODS, TOP 09 a VV Radek John, předseda VV.  "Ke komunikaci došlo, cíl našeho jednání byl naplněn." Silná slova jsou bleskově zapomenuta, vzájemné rozmíšky uhašeny.

Krize  druhá, duben 2012: Bárta odsouzen, Peake odchází z VV

Neuplynul však ani týden a je zde další krize. Vít Bárta je spolu s Jaroslavem Škárkou odsouzen za úplatkářství a  premiér Petr Nečas oznamuje, že nehodlá vládnout spolu se stranou, kterou  "zpovzdálí řídí člověk odsouzený za korupci."

Řešení je však již na cestě. Karolína Peake, doteď loajální poslankyně VV a předsedkyně poslaneckého klubu strany vždy stojící za Bártou, oznamuje  svůj odchod z Věcí veřejných. "Už delší dobu jsem volala po sebereflexi a  opuštění politiky výhrůžek a ultimát. Nepodařilo se mi ale tuto vizi v naší  straně prosadit," vysvětluje své důvody k odchodu.

Několik názorových veletočů předvádí v těchto dnech i premiér Petr Nečas  (ODS). Nejprve prohlašuje, že k pokračování vlády je bezpodmínečně nutná podpora  tří poslaneckých klubů. O pár dní později však již tak nekompromisní není a  tvrdí, že mu stačí pouze deset poslaneckých podpisů. A  pouhé dva dny na to se nechává slyšet, že ani ten podpis není  potřeba.

Krize  třetí, srpen až listopad 2012: O co jde Tluchořovi a spol.?

Třetí vládní krizi roku 2012 rozpoutávají tentokrát poslanci ODS, kteří se  odmítají připojit k hlasování o vládním daňovém balíčku. Ten vrátil prezident Klaus svým vetem do sněmovny a přestože stejný  balíček svým hlasem nedávno podpořili, nyní mají se zvednutím rukou  problémy.

Svou neochotu vysvětlují poslanci kolem Petra Tluchoře věrnosti programu  ODS a nechutí ke zvyšování daní. V zákulisí se ovšem mluví o tom, že ve  skutečnosti jim jde o něco jiného - o pozice či o pomstu premiéru Petru  Nečasovi. "Jde o pokus využít této otázky k mocenskému střetu v ODS," říká sám  Nečas a odhodlává se k silovému kroku: spojí osud daňového balíčku s osudem  vlády.

Sázka na nejistotu Nečasovi vychází a vládní krize je zažehnána skoro stejně překvapivě snadno, jak rychle vypukla: na listopadové schůzi sněmovny,  na které se má hlasovat o daňovém balíčku a tudíž i o důvěře vládě, skládají  Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa poslanecké mandáty. Ostatní  rebelové "dostávají rozum" a vláda tak může pokračovat dále.

Krize čtvrtá, listopad 2012: Peake: bez Vacka ani ránu

Další krize na sebe však nenechává dlouho čekat. Vypuká hned týden po  hlasování o daňovém balíčku a bude zřejmě patřit k těm, na které se brzy zapomene. Jde v ní  zejména o jméno do té doby zcela neznámého politika, Roberta Vacka ze strany  LIDEM, který se má na přání Karolíny Peake stát novým ministrem dopravy místo vyštípaného Pavla  Dobeše.

Premiér Nečas však jméno Roberta Vacka odmítá. Vadí mu zejména jeho  napojení na Víta Bártu a také to, že býval bezpečnostním ředitelem ABL. To Karolína Peake nese těžce. "Je otázka, jestli se  této vlády budeme ještě účastnit" .

Situaci ovšem uklidňuje sám Robert Vacek, který se nominace své strany  na ministerstvo dopravy dobrovolně vzdává.

Krize  pátá, prosinec 2012: Osmidenní ministryně Peake

Když si ODS a LIDEM dohodnou počátkem prosince výměnu ministerstev  obrany a dopravy, vypadá to, že je personální situace vlády  vyřešena. Nová šéfka obrany Karolína Peake ale den po svém  jmenování z úřadu vyhazuje několik klíčových lidí včetně prvního  náměstka Vlastimila Picka, za což si po osmi dnech ve funkci  vysluhuje odvolání z čela resortu.

Ani tentokrát nešetří Nečas silnými slovy: "Mně toto dětinské, všimněte si,  jak se vyhýbám slovu lhaní, uráží," říká na adresu vicepremiérky Peake.  "Počínala si jak na dobytém nepřátelském území, jako kdyby to bylo místo, kde  musí okamžitě uplatňovat svou moc, jenom proto, že ji má," říká premiér, když vysvětluje náhlé odvolání.

Ostrá reakce LIDEM přichází vzápětí. "Musíme konstatovat, že strana LIDEM se  cítí Nečasem podvedena," řekla Peake a vyzývá své ministry (tedy sebe, Kamila  Jankovského a Petra Mlsnu), aby k 10. lednu opustili vládu.

Stejně jako během předchozích krizí, i nyní po pár dnech všichni aktéři svá  slova mírní. "Odchod je lákavý, ale máme zodpovědnost za stát," říká nyní Peake.  Pokračování koalice s LIDEM připouští i premiér Nečas, Peake je koneckonců s jeho svolením stále místopředsedkyní vlády. Narozdíl od Peake,  kterou by odchod z vlády přesunul do opozičního tábora, má Nečas ještě jednu  možnost - opřít se o skupinu poslanců kolem bývalého ministra školství  Josefa Dobeše, který se nechává slyšet, že by vládu podpořil.

Ať už to dopadne jakkoliv, řešení se dozvíme v příštím  kalendářním roce, čímž se tato, letos pátá vládní krize, stane  zároveň první vládní krizí roku 2013...

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno