Hlavička 4
30.12.2016

Zábava, hotel i sport na brněnském výstavišti. O podobě rozhodne soutěž

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Chceme otevřít východní stranu výstaviště více lidem a na západní straně promyslet propojení s Riviérou. To slíbil před rokem brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), když padlo rozhodnutí odkoupit rozsáhlý výstavní areál od společnosti Messe Düsseldorf. Teď město začalo svoje sliby plnit.

Městovyhlásí mezinárodníotevřenou ideovou urbanistickou soutěž na jeho podobu. Přípravou podmínek a organizací, včetně výběru komise odborníků, pověřilo Kancelář architekta města Brna. Ta má vše stihnout tak, aby v dubnu mohla dvoukolová soutěž, za niž magistrát včetně odměn zaplatí 7,5 milionu korun, odstartovat.

Vítězný návrh se pak má stát solidním odrazovým můstkem pro změnu územního plánu. S výstavištěm se totiž bude měnit i jeho okolí. „Soutěž nechce za každou cenu hledat zcela nové možnosti využití areálu, ale spíše najít kvalitníurbanistické řešení, které dá areálu jednotící koncepci, dlouhodobou udržitelnost i jeho přirozené a funkční zapojení do struktury města,“ poznamenal k záměru soutěže náměstek brněnského primátora pro rozvoj města Martin Ander (SZ).

Podle něj je potřeba areál propojit na StaréBrno i se zalesněným svahem. „Dokážu si představit, že jím povedou různé cesty a cyklotrasy,“ podotkl Ander s tím, že klíčový není pouze vlastní oplocený areál s pavilony a výstavní plochou 130 tisíc metrů čtverečních, ale důležité jsou také přilehlé pozemky.

Ty dnes využívá například dopravní podnik či brněnské vodárny. Propojení se bude řešit i směrem k rekreačnímu areálu Riviéra, který město chce do zhruba dvou až tří let proměnit ve sportovně-relaxační centrum Brňanů.

Nabízí se další využítí

Veletrhy v areálu zůstanou. Podle vedení Brna jsou ekonomickým přínosem pro město a jeho neodmyslitelnou součástí. Vedle nich se však nabízí řada dalších funkcí – hotelové i dlouhodobé ubytování, sport či různé formy zábavy.

Studii využití výstaviště již dříve zpracovali architekti brněnské kanceláře A Plus. Aby areál žil, vymysleli do něj například byty a do obřího kruhového pavilonu Z zábavní centrum. Teď počítají s tím, že se do připravované soutěže zapojí.

„Architektonická kancelář A Plus se velmi ráda zúčastní. Konečně zahájení kvalifikované debaty, jak reformovat a pozvednout tento krásný areál, už prosazujeme dlouho,“ podotkl Patrik Tuza, výkonný ředitel společnostiDRFG Real Estate, do níž kancelář patří.

Na bližší informace už je ale skoupější. „Právě z důvodu, že se do soutěže plánujeme přihlásit, nechceme už nyní žádné detaily spojené s případným návrhem komentovat,“ dodal Tuza.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno