Hlavička 3
13.12.2018

Záchody v centru Brna otevřou další podniky. Městská část nabízí dotaci

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Při procházení centra města bezplatně na toaletu do kavárny či baru zajdou od letošního roku lidé v Brně-středu. Jenže do prvního ročníku projektu Free wc se zapojilo jen pět podniků. Radní městské části přesto nyní spustili přihlašování do druhého ročníku.

Loni se do projektu zapojila třeba Čajovna za zrcadlem. „Šli jsme do toho proto, že službu už stejně nabízíte. Když se k nám člověk zastaví, rozhodně ho nevyhodíme. Je to jakoby požádal o sklenici vody, taky mu ji dáme,“ uvedl provozovatel podniku Jindřich Cinka. Vítá příspěvek na provoz od městské části, proto se přihlásil do dalšího ročníku.

Každý zapojený podnik získá za zpřístupnění toalet desetitisícovou roční dotaci. Radní na ně vyhradili celkem 460 tisíc korun. „Díky projektu měli lidé v Brně-středu k dispozici o pět toalet více, proto si myslím, že je přínosný. Pokud bych měl spočítat, kolik by stálo vybudování pěti veřejných toalet, musel bych vynásobit částku až třemi miliony,“ řekl místostarosta Martin Landa.

Znovu se do projektu chce přihlásit i majitelka Envi café Adéla Blažková. „Jednou se stalo, že nám někdo ukradl ručníky a mýdla. Naše toalety jsou ale na chodbě, takže o tom, kdo tam chodí, nemám detailní přehled,“ řekla.

Někteří však s otevřením toalet nesouhlasí. „Přijede zájezd třiceti lidí a všichni budou stát ve frontě na toaletu. Mezi nimi budou chodit číšníci a jíst hosté. Bude je to obtěžovat,“ kritizoval před spuštěním projektu třeba majitel restaurace Štatl Pavel Podsedník.

 
 
Copyright 2005-2019 Moderní Brno