Hlavička 4
29.12.2012

Ze Zelného trhu v Brně zmizí stánky, tramvaje 7 a 13 přestanou jezdit

Autor: Eliška Kolínková | Zdroj: brno.idnes.cz

Kdo si pravidelně kupuje zeleninu a ovoce na Zelném trhu v Brně, musí se v  příštím roce připravit na podstatnou změnu. Kvůli začátku dlouho odkládané  rekonstrukce náměstí se stánkaři přesunou na Moravské náměstí. A to je jen jedna  ze změn, které mohou Brňané v roce 2013 očekávat.

 

Konkrétní termín oprav Zelného trhu ještě není zcela jasný, počítá se  přibližně se začátkem dubna. Vedení radnice Brna-střed přitom doufá, že rekonstrukce bude hotová do  konce roku.

"Byla by škoda, kdyby se kvůli opravám na Zelném rynku nemohly příští  rok opět konat vánoční trhy," míní starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS).

Opravy v létě uzavřou frekventovanou ulici

Dávku trpělivosti pak budou po několik měsíců potřebovat řidiči a cestující,  kteří pravidelně jezdí přes centrum Brna. V létě začne oprava ulice Milady  Horákové, která si vyžádá zásadní uzavírky i změny v hromadné dopravě.

O jejich konkrétní podobě ještě není rozhodnuto, páteřní doprava by však měla  vést přes ulici Cejl.

"Zahájení rekonstrukce ulice už bylo nutné. Komplexní oprava bude stát 308  milionů korun," podotkl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Cestující hromadnou dopravou v Brně však čekají novinky už od 1. ledna. Od Nového roku začnou platit upravené jízdní řády pro autobusy, tramvaje a trolejbusy.

Mezi nejvýraznější změny patří zrušení tramvajových linek 7 a 13 a  prodloužení nočního provozu o víkendech až do sedmi hodin ráno. Končí také  autobusové linky 45 a 63 a trolejbusová linka 29.

Zmíněné spoje nahradí jiné linky, které však mnohdy nekopírují přesně trasu  původních autobusů a tramvají. Řada cestujících proto novinky tvrdě kritizuje.

Divadlo je bez šéfa, město chystá konkurz

Další změny, které však lidé pocítí možná až za několik měsíců, se týkají kultury.  Dům umění města Brna, Moravská galerie i Národní divadlo Brno budou mít nové šéfy, kteří začnou postupně měnit dramaturgický plán i podobu jednotlivých  výstav či her.

Jasno je však zatím jen u Domu umění. Uznávaného Rostislava Koryčánka nahradí  od 1. března pedagožka a teoretička umění Terezie Petišková. V Moravské galerii  je prozatím vypsáno výběrové řízení na ředitele, do kterého se mohou zájemci  hlásit do 31. prosince.

Nejdéle bez plnohodnotného vedení tak bude zřejmě Národní divadlo. Město sice  vypsalo na post šéfa konkurz, do kterého se přihlásilo třináct lidí, výběrová  komise ovšem nikoho nedoporučila. Vedení Brna chce proto vypsat další výběrové řízení.

Není přitom tajemstvím, že na post ředitele Národního divadla se do Brna žádná renomovaná osobnost nehrne. Na nového šéfa totiž čekají náročné úkoly.  Musí zvýšit úroveň činohry či dát do pořádku hospodaření. Ozývají se také hlasy, že umělecké směřování divadla přehnaně ovlivňuje magistrát.

"Je v tom politika, radní mají své koně a divadlo je u nich až na posledním  místě," řekl nedávno divadelní kritik Vladimír Just.

Poslední důležitá novinka však udělá lidem radost. V příštím roce skončí  oprava jižního křídla hradu Špilberk za 155 milionů korun. Hotovo by mělo být  nejpozději začátkem turistické sezony.

 

Copyright 2005-2019 Moderní Brno