Hlavička 3
19.9.2018

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra sice klesly na čtvrtinu, pokut se ale řidiči musí bát až od října.

Od 1. září Brno v historickém centru spustilo rezidentní parkování. Po více než dvou týdnech, kdy strážníci zveřejnili první data z kontrol, kolem revoluční novinky vládne spíše chaos. Nefungují kamery, které měly snímat provinilce, městská policie sice namátkově hlídá vjezdy do zón, ale nikoho nepokutuje. A tápou i lidé.

„Plaveme v tom všichni. Pracuji v centru města a vidím, že lidé kolem se bojí zaparkovat. Novéznačky neznají. Problémy mají i se zadáváním SPZ. Na druhou stranu si po pěší zóně štrádují auta, která tam dříve nesměla. Je to chaos,“ zhodnotil Brňan Zbyněk Mlejnek.

Kdo ale shání informace, musí si počkat. Informační linka kontaktního centra je přetížená.

„Vzhledem k enormnímu počtu volajících je často obsazená. Tato obsazenost nemá vlastní tón ani znělku. Uživatelé tak mohou mít dojem, že telefon nikdo nebere. Prosíme o trpělivost, případně se s dotazy obraťte na e-mailči náš Facebook,“ píše se na webu parkovanivbrne.cz.

Trpělivost musí mí i ti, kdo dorazí přímo na Zvonařku. Čekají i 45 minut, než na ně dojde řada. Město proto infocentrum posílí o další tři úředníky.

Hříšníci se polepšili, pokuty se začnou vybírat v říjnu

V pořádném zápřahu jsou i strážníci. Od ostrého provozu v první pracovní den po prázdninách do 14. září namátkově zkontrolovali na 6 500 aut. Z nich více než 2 300 nemělo povolení k vjezdu. Pokutu ale zatím nedostal nikdo.

Podle něj ale strážníci s pokutami nebudou otálet věčně. „Počítáme s tím předběžně od 1. října. Měsíc na rozkoukání stačí,“ dodal.„Řidiče upozorňujeme a informujeme. Přestože zpočátku bylo hříšníků hodně, pak se zlepšili. Na startu nemělo povolení 70 procent, postupně se situace obrátila a v současnosti jsme na čtvrtině,“ upřesnil ředitel městské policie Luboš Oprchal.

Protože na dodávku kamer muselo město vypsat nové výběrové řízení, strážníci vyčlenili čtyři hlídky na kontrolu šesti vjezdů. Nekontrolují ale třeba vjezd v Besední ulici, která je částečně staveništěm. „Tam hlídáme spíše jen průjezdnost,“ podotkl Oprchal.

Snímání značek se zatím ladí

Pokuta zatím nepadla ani z monitorovacího auta, které v pravidelných půlhodinových intervalech projíždí ulice. „Museli jsme auto vyladit, aby data byla kvalitní a použitelná pro potřeby městské policie i magistrátu, který bude přestupky řešit. Bylo třeba, aby snímalo nejen SPZ, ale i dopravní značení a šlo jasně prokázat, že k přestupku došlo,“ vysvětlil ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový.

Na nevyladěnost celého systému si stěžují i lidé. Vadí jim třeba, že v některých částech centra si oproti dřívějšku auta parkují, jak chtějí.

„Na začátku Solniční je sice zákaz vjezdu ve všední dny od 6 do 16 hodin, ale ten nikdo nekontroluje. Na navazující Veselé žádné modré zóny ani značky nejsou, navíc zmizel i parkovací automat, takže tam všichni parkují zdarma,“ tvrdí Ivo Nedbálek, který tam bydlí. „Jako rezident jsem si vyřídil povolení, řádně jsem za něj zaplatil a teď každý den minimálně hodinu hledám parkovací místo,“ dodal Nedbálek.

Mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek však tvrdí, že stav je přechodný jen do doby, než skončí oprava Dominikánského náměstí, tedy do závěru roku. „Ve Veselé a části ulice Solniční budou stání zakreslena po dokončení stavebních prací,“ upřesnil Poňuchálek.

Přestože rezidentní parkování nadále provází řada problémů, na řidiče se už valí další etapa. Od 1. listopadu se systém rozšíří do oblasti ohraničené ulicemi Údolní, Úvoz, Kotlářská, Pionýrská, Drobného, Traubova, Milady Horákové, Koliště a Husova. Pracovníci Brněnských komunikací už kreslí modré čáry a odtahují „zapomenutá“ auta.

Lidé se už teď netají obavami. „Bydlím na Drobného, ale na straně, která patří k části Brno-sever. Ta k systému nepřistoupila, takže nemám šanci stát se rezidentem. Kde budu parkovat, netuším,“ poznamenal Mlejnek.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno